Ana SayfaKültürKırıkkale'nin uğrak noktası: Tarihi Sulu Mağara

Kırıkkale’nin uğrak noktası: Tarihi Sulu Mağara

Kırıkkale’nin uğrak noktası: Tarihi Sulu Mağara… Kırıkkale’nin Keskin ilçesinde 3 kattan oluşan, 285 metre uzunluğunda ve eski Hristiyanlık döneminde kurşun madeni ocağı olarak kullanılan Sulu Mağara, ziyaretçilerini ağırlıyor.

Kırıkkale’nin Keskin ilçesinde Paleozoik dönemine ait Sulu Mağara, yatay olarak gelişmiş, yarı doğal-yarı yapay, düden konumlu fosil mağara özelliği taşıyor.

285 metre uzunluğa sahip olan mağara, birbirine bağlı 3 kattan ve 2 galeriden oluşan mağaranın en derin noktası 25 metre olup tavan yüksekliği 1 ile 4 metre arasında olduğu değerlendiriliyor.

Taş duvarlarla örülü bölümleri bulunan Sulu Mağara, erken Hristiyanlık döneminde de kurşun madeni ocağı olarak kullanılıyordu.

Ziyaretçilerin uğrak noktası

Kırıkkale Valiliği tarafından 2019 yılında turizme kazandırılan Sulu Mağara, ziyaretçilerini ağırlamaya devam ediyor.

Ziyaretçilerin uğrak noktası haline geldiği mağaranın doğal kesiminde yer alan havuzlu salon ve salona ait bölümlerde ise maden işletildiği rivayet ediliyor.

“Göğüs ve solunum hastalıklarına iyi geliyor, nem oranının yüzde 85 oranında olduğu söylendi”

Kırıkkale'nin uğrak noktası: Tarihi Sulu Mağara
Kırıkkale’nin uğrak noktası: Tarihi Sulu Mağara

Sulu Mağarayı ziyaret eden Tuğba Aldan, şunları söyledi:

Buraya ilk geldiğim zaman ‘Tarihi yerler, gezilecek yerler nere?’ diye sorduğumda ‘Sulu mağara’ dediler. Dikkati mi çeken en önemli noktası yağışlı dönemler dışında mağaranın tamamen kuru olması.

Nem oranı yüzde 85 oranın da olduğu söyleniyor. Tıp Fakültesi’nde yapılan araştırma sonrası göğüs ve solunum hastalıklarına iyi geldiği söylendi. Mağaranın ortalama sıcaklığı 18 derece olduğu söylendi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Okumalısınız

spot_img