Ana SayfaKültürTürkiye'nin İlk Çocuk Yıllığı Yayınlandı

Türkiye’nin İlk Çocuk Yıllığı Yayınlandı

Çocuk Vakfı, Türkiye’nin ilk çocuk yıllığı ‘100 Yılın Çocukluk Tarihi’ni yayınladı. 1923-2023 yıllarını kapsayan eser çocukların görüşlerini içeriyor.

Çocuk Vakfı, cumhuriyetin birinci yüzyılında yaşanan çocukluğu değerlendiren ve Türkiye’nin ilk çocuk yıllığı olan ‘100 Yılın Çocukluk Tarihi’ni okuyucularla buluşturdu. Bu yıllık, 1923-2023 yılları arasında çocukların yaşadıklarını ve çocuklukla ilgili çeşitli konuları ele alıyor.

çocuk vakfı başkanıYıllığın İçeriği

‘100 Yılın Çocukluk Tarihi’ adlı eser, cumhuriyet, aile, sağlık, eğitim, medya, kütüphaneler, hukuk, kültür, sanat, edebiyat, çocuk hakları ve çocuk fotoğraflarından oluşan kapsamlı bir içerik sunuyor. Ayrıca, 7-15 yaş grubundaki 168 çocuğun çocuk hakları, eğitim ve çevre konularındaki görüşleri ile Cumhuriyet’in ikinci yüzyılı için önerileri de bu yıllıkta yer alıyor.

Çocuk Sorunlarına Dikkat Çekiliyor

Çocuk Vakfı yetkilileri, Cumhuriyet’in ilk yüzyılında birçok kazanım elde edilmesine rağmen çocuk sorunlarının hala çözümsüz kaldığını vurguluyor. Çocuk sorunlarının küresel boyutunun göz ardı edilmemesi gerektiğine dikkat çekilerek, ikinci yüzyılda bu sorunların çözümü için toplum ve sosyal bilim, sosyal politika ilişkilerinin kurulması gerektiği belirtiliyor.

ilk çocuk yıllığıAra Güler’in Eserleri

Yıllığın kapağında, ünlü fotoğrafçı Ara Güler’in üç fotoğrafı yer alıyor. Editör ve yazarların gönüllü katkılarıyla hazırlanan bu eser, dijital olarak ‘cocukvakfi.org.tr’ adresinden erişilebilir durumda.

Çocukların Geleceği İçin Yeni Bir Dönem

Çocuk Vakfı, Cumhuriyet’in ikinci yüzyılının çocukları dinleyerek ve onların ihtiyaçlarına yönelik çözümler üreterek yeni bir döneme girmesi gerektiğini belirtiyor. Bu yıllık, çocukların sesini duyurmak ve onların haklarına dikkat çekmek için önemli bir adım olarak görülüyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Okumalısınız

spot_img