Samsun Kültür Yolu Festivali, konserler, sergiler ve atölyelerle dolu programıyla başladı. Festival, 600’den fazla etkinlikle devam ediyor.
T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Türkiye’nin uluslararası marka değerine katkıda bulunmak amacıyla düzenlenen Türkiye Kültür Yolu Festivali’nin dördüncü durağı Samsun oldu. Festivalin açılış günü Samsun’da büyük bir ilgiyle karşılandı.
Festivalin Açılışı ve Etkinlikler
Adana, Şanlıurfa ve Bursa’dan sonra Samsun, 08-16 Haziran 2024 tarihleri arasında Türkiye Kültür Yolu Festivali’ne ev sahipliği yapıyor. Samsun’da 30’dan fazla noktada konserler, sergiler, atölyeler, söyleşiler ve gastronomi deneyimleri gibi 600’den fazla etkinlik düzenleniyor.
“Şahmeran”ın Dünya Prömiyeri
Festivalin açılış akşamında Samsun Atatürk Kültür Merkezi’nde “Şahmeran”ın dünya prömiyeri gerçekleştirildi. Samsun Devlet Opera ve Balesi tarafından sahnelenen bu eser, antik mitolojinin mistik dünyasında yaşayan Şahmeran’ın efsanesini opera sahnesine taşıdı.
Şehrin Her Yerinde Sergiler
Samsun Müzesi’nde Refik Anadol’un “Makine Halüsinasyonları: Mercan Rüyaları” sergisi, “Besmele-i Şerif Hat Sergisi”, “Karakalem Sergisi” ve “1919 Samsun” sergileri ziyaretçileri bekliyor. Ayrıca, Samsun Büyükşehir Belediyesi Sanat Merkezi, Samsun Kent Müzesi ve diğer birçok noktada çeşitli sergiler sanatseverlerle buluşuyor.
Yapay Zekâ ile Sanat
Cumhuriyet Meydanı’nda, festival rotasındaki şehirlerin ikonik yapılarının ve Türkiye’nin tarih ve kültür zenginliğinin vurgulandığı “Atatürk Kültür Yolunda” adlı eser, yapay zekâ algoritması kullanılarak ziyaretçilere sunuluyor.
Konserler ve Müzik Etkinlikleri
Saathane Meydanı, Samsun Büyükşehir Belediyesi Sanat Merkezi ve Samsun Müzesi Konferans Salonu gibi mekanlarda düzenlenen konserlerle Samsun, müzik dolu saatler yaşıyor.
Atölye Çalışmaları
Festival kapsamında gerçekleşen atölye çalışmaları büyük ilgi gördü. Cam şekillendirme, kilim dokuma, mozaik, seramik, ebru ve daha birçok geleneksel el sanatı atölyesi katılımcıları bekliyor.
Fotoğraf Maratonu
Samsun Fotoğrafçılar Maratonu, amatör ve profesyonel fotoğrafçıları bir araya getiriyor. Katılımcılar, festival süresince Samsun’un en güzel fotoğraflarını çekerek yarışmaya katılıyor.
Filistin’e Saygı Duruşu
Festivalde, Filistin mücadelesine vurgu yapan Naci El-Ali’nin “Hanzala” sergisi ve Filistin Direniş Sineması gösterimleri gibi özel etkinlikler de yer alıyor.
Çocuklar İçin Eğlence
Doğupark’ta kurulan “Çocuk Köyü”, çizgi film karakterlerinin sahne gösterileri, atölye çalışmaları ve oyun alanları ile çocuklara eğlenceli anlar sunuyor.
Söyleşiler ve Paneller
Festival boyunca çeşitli söyleşi ve paneller de düzenleniyor. Beyhan Budak, Ahmad Saleh, Amira Süleyman ve Aydın Mehdiyev gibi isimler katılımcılarla buluşuyor.
Renkli Etkinlikler
Samsun Olgunlaşma Enstitüsü, Samsun Büyükşehir Sanat Merkezi ve Gazi Müzesi gibi mekanlarda çeşitli etkinlikler ve gösterimler gerçekleştiriliyor.