Ana SayfaUncategorizedSpaceX, ABD İstihbaratı İçin Casus Uydu Ağı Kuruyor!

SpaceX, ABD İstihbaratı İçin Casus Uydu Ağı Kuruyor!

SpaceX, ABD Ulusal Keşif Ofisi (NRO) ile 1,8 milyar dolarlık bir anlaşma imzalayarak ABD istihbaratını güçlendirmeye hazırlanıyor. Şirketin yeni birim olan “” ile yüzlerce casus uydudan oluşan bir ağ kurması bekleniyor.

star-3

SpaceX ve ABD Ulusal Keşif Ofisi (NRO) Arasında Büyük Anlaşma

Son raporlar, SpaceX’in ABD istihbaratı için casusluk amaçlı bir uydu ağı kurmak üzere NRO ile anlaştığını gösteriyor. SpaceX’in Starshield birimi, NRO’nun gözlem yeteneklerini geliştirmek için çalışacak ve bu kapsamda yeni bir casus uydu ağı geliştirilecek.

SpaceX’in Starshield projesi kapsamında, koordineli çalışacak ve alçak yörüngede faaliyet gösterecek yüzlerce uydu bekleniyor. Bu anlaşma, SpaceX’in uzay sektöründeki hakimiyetini daha da pekiştirirken, ABD’nin de uzay tabanlı istihbarat toplama kapasitesini artırmayı hedefliyor.

Resmi kayıtlar ve raporlar, SpaceX’in bu program için kamuya açıklanmamış prototip uydular fırlattığını doğruluyor. NRO’nun başarılı bulduğu bu uydular, askeri ve istihbarat analistleri ile paylaşılacak, böylece dünya genelindeki hedefler hakkında daha hızlı ve doğru bilgi sağlanabilecek.

Henüz Proje Detayları Belli Değil

Starshield projesinin ölçeği ve zaman çizelgesi hakkında henüz resmi bir açıklama yapılmazken, NRO bir sözcüsü projenin detaylarını doğrulamadı. Ancak NRO, “en yetenekli, çeşitli ve esnek” istihbarat ağı için çalıştıklarını belirtti.

SpaceX’in bu anlaşması, şirketin sadece NASA ile değil, ABD hükümeti ve istihbarat kurumlarıyla da yakın işbirliği içinde olduğunu gösteriyor. Bu durum, SpaceX’in uzay endüstrisindeki lider konumunu daha da sağlamlaştırıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Okumalısınız

spot_img