Samsun Tekkeköy’deki Fahrettin Ulusoy Bilim Atölye Evi, öğrencileri bilim ve teknolojiyle tanıştırıyor.
Fahrettin Ulusoy Bilim Atölyesi’nde Bilimle Buluşma
Samsun’un Tekkeköy ilçesinde yer alan Fahrettin Ulusoy Bilim Atölye Evi, okul öncesi, ilkokul ve ortaokul öğrencilerini bilim ve teknolojiyle tanıştırarak geleceğin bilim insanlarını yetiştirmeyi hedefliyor.
Eski Okul Binası Bilim Merkezine Dönüştü
Aşağıçinik Mahallesi’nde bulunan eski bir okul binası, Tekkeköy Belediyesi ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliğiyle yenilendi ve Fahrettin Ulusoy Bilim Atölye Evi olarak 2023-2024 eğitim öğretim yılının ikinci döneminden itibaren hizmet vermeye başladı. Atölye, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyeleri Prof. Dr. Dilek Çelikler ve Doç. Dr. Sibel Demir Kaçan tarafından yürütülüyor.
Altı Farklı Atölye ile Eğitim
Atölyede robotik kodlama, sosyo bilimsel, uygulamalı fen öğretimi, yaratıcı drama, zeka oyunları ve bilim ve teknoloji gibi altı farklı alanda eğitim veriliyor. İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Uzunlar, kapalı durumda bulunan okul binasını bilim atölyesine dönüştürdüklerini ve bu proje ile öğrencilerin bilimsel beceriler kazanmasını sağladıklarını belirtti. Uzunlar, “Bugüne kadar 1700 öğrencimize burada eğitim verdik. Öğrencilerimizin motivasyonunu artırmak için formalarına ünlü bilim insanlarının isimlerini yazdırdık” dedi.
Koordinatörün Açıklamaları
Atölyenin koordinatörü Vedat Geyik, altı farklı atölyede çeşitli çalışmalar yürüttüklerini ifade etti. Geyik, “Öğrencilerimiz, bilim insanlarının ve yazarların isimlerini taşıyan önlüklerini giyerek atölye çalışmalarına katılıyorlar” dedi.
Öğrencilerin Eğlenceli ve Öğretici Deneyimleri
Atölyede eğitim alan öğrenciler, burada geçirdikleri zamanın hem eğlenceli hem de öğretici olduğunu belirttiler. Öğrenciler, bilimle tanışmanın ve pratik uygulamalar yapmanın keyfini yaşadıklarını dile getirdiler.