Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Sarı, Marmara Denizi’nde gözlemlenen renk değişikliklerinin ve artan deniz anası popülasyonunun, deniz suyu sıcaklıklarındaki artış ve aşırı besin birikmesine bağlı alg patlamasından kaynaklandığını açıkladı. Prof. Dr. Sarı, bu durumun, denizlerimizin karşı karşıya olduğu kirlilik ve yanlış avcılık yöntemleri gibi çeşitli tehditlerin bir sonucu olduğunu belirtti. Denizin kirliliğine ve ısınmasına dikkat çekerek, müsilaj sorununun tekrarlanma ihtimalinin yüksek olduğunu vurguladı.
![Marmara Denizi'ndeki Alarm: Müsilaj Tehdidi Kapıda 1 Prof. Dr. Mustafa Sarı](https://gazete90.com.tr/wp-content/uploads/2024/04/Prof.-Dr.-Mustafa-Sari.jpg)
Prof. Dr. Sarı, 22 maddelik Marmara Denizi Eylem Planı’nın hızla uygulanması gerektiğini ifade etti ve yeni seçilen belediye başkanlarına denizle olan ilişkileri düzeltmeleri çağrısında bulundu. Denizin korunması ve sürdürülebilir bir deniz ekosistemi için acil eylem planlarının devreye sokulması gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Sarı, denizle kurduğumuz ilişkideki yanlışları düzeltmemiz gerektiğini belirtti.
Bu açıklamalar, Marmara Denizi’nin geleceği için önemli bir uyarı niteliğinde. Kirlilik ve iklim değişikliği gibi faktörler, deniz ekosistemini tehdit ediyor ve bu durum, müsilaj gibi çevresel sorunların yeniden ortaya çıkmasına zemin hazırlıyor. Önlem alınmadığı takdirde, Marmara Denizi’nde yaşanan bu tür ekolojik dengesizliklerin tekrarlanabileceği ve denizin sağlığının daha da bozulabileceği konusunda bilinçlenmemiz gerekiyor.