CHP’nin Samsun Büyükşehir Belediye Başkan adayı Cevat Öncü, Samsun’un Çarşamba ilçesinde düzenlediği mitingde, rakibi Halit Doğan’a yönelik eleştirilerde bulundu. Öncü, Halit Doğan’ın onayladığı iddia edilen bir imar değişikliği ile Çarşamba Ovası’na Biyokütle Enerji Santrali’nin kurulduğunu ve bunun bölge için büyük bir tehdit oluşturduğunu belirtti.
Mitinge, parti üyelerinin yanı sıra çeşitli siyasi figürler de katıldı. Öncü, Samsun ve özellikle Çarşamba’nın karşı karşıya olduğu çevresel ve ekonomik sorunlara dikkat çekti. Biyokütle Enerji Santrali’nin, Çarşamba’nın doğal güzelliklerine ve tarım alanlarına zarar vereceğini vurgulayarak, bu tür gelişmelerin bölge halkının yaşam kalitesini olumsuz etkileyeceğini ifade etti.
Samsun’da Cevat Öncü Coşkusu
Cevat Öncü, ayrıca Samsun’un ulaşım sorunlarına da değindi ve şehir içinde raylı sistem projelerinin genişletilmesi gerektiğini söyledi. Özellikle havalimanı, Çarşamba ve Terme yönünde raylı sistemin geliştirilmesinin şehrin ulaşım altyapısına büyük katkılar sağlayacağını belirtti.
Samsun ve Çarşamba’nın çeşitli sorunlarla karşı karşıya olduğunu ve bu sorunların üstesinden gelmek için tecrübeli ve donanımlı yöneticilere ihtiyaç duyulduğunu vurgulayan Öncü, seçim kampanyasını şeffaf bir şekilde yürüttüğünü ve halkla iç içe olduğunu ifade etti. Rakiplerini, halkın karşısına çıkıp tartışmaya davet ettiğini, ancak bu çağrısının karşılık bulmadığını belirtti.