Ana SayfaEkonomiBireysel Emeklilikte Kısmi Ödeme Tarihi 4 Ay Ertelendi

Bireysel Emeklilikte Kısmi Ödeme Tarihi 4 Ay Ertelendi

Bireysel emeklilik sisteminde (BES) katılımcıların kısmi ödeme alabilmesine yönelik uygulama, 1 Temmuz 2024’e kadar ertelendi.

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan yönetmeliğe göre, bireysel emeklilik sisteminde kısmen ödeme hakkıyla ilgili değişiklik yapıldı. Önceden 26 Eylül 2023 tarihinde yayımlanan ve 26 Mart’ta yürürlüğe girmesi planlanan uygulama, 4 ay daha ileri bir tarihe, 1 Temmuz’a ertelendi.

Yeni yönetmeliğe göre, bireysel emeklilik sistemindeki kısmen ödeme hakkını en az 5 yıl kullanmamış katılımcılar, belirli koşullarda birikimlerinin yüzde 50’sine kadar olan tutarı çeşitli amaçlarla kısmen çekebilme hakkına sahipler. Bu amaçlar arasında evlilik, konut alımı, eğitim ve doğal afetler nedeniyle ihtiyaçlar bulunuyor.

Katılımcılar, başvuru tarihinde geçerli olan aylık brüt asgari ücret tutarının en az 5 katı kadar katkı payı ödedikleri sözleşmelerinden bu haklarını kullanabiliyorlar.

Bu değişiklikle birlikte, bireysel emeklilik sistemine katılan bireyler, kısmi ödeme hakkını daha sonraki bir tarihte kullanabilecekler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Okumalısınız

spot_img