Ana SayfaEkonomiAltın Fiyatlarında Rekor Yükseliş

Altın Fiyatlarında Rekor Yükseliş

ABD Merkez Bankası’nın dünkü kararı, altın fiyatlarında rekor seviyelere yol açtı. Ons altın, 2 bin 220 doları aşarak tarihi zirveyi gördü. Aynı zamanda, gram altın da Kapalıçarşı’da 2 bin 550 TL seviyelerine yükseldi.

Fed’in bu yıl üç faiz indirimi beklentisini koruması, hisse senetleri, tahviller ve emtia fiyatlarında genel bir yükselişe sebep oldu. Öncesinde 2 bin 159 dolar seviyesinde olan ons altın fiyatı, karar sonrasında gece saatlerinde 2 bin 220 dolara kadar yükselerek tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

Gram altın fiyatı da 2 bin 320 TL’nin üzerine çıkarken, Kapalıçarşı’da ise gram altının fiyatı 2 bin 550 TL’yi aştı.

Fed kararının yanı sıra, artan jeopolitik riskler ve Çin liderliğindeki merkez bankalarının altın alımları da altın fiyatlarını desteklemeye devam ediyor.

Borsada da Yükseliş: Yeni Rekorlar Kırıldı

Fed’in faiz kararı sonrasında New York borsası ralli yaptı. Dow Jones endeksi 400 puanın üzerinde artarak yüzde 1,03’lük bir yükseliş kaydetti ve 39.512,13 puana ulaşarak yeni bir rekor kırdı.

S&P 500 endeksi yüzde 0,89 artışla 5.224,62 puana, Nasdaq endeksi ise yüzde 1,25 kazançla 16.369,41 puana çıkarak kapanış rekorlarını tazeledi.

Fed’in yayımladığı ekonomik tahminler, bu yıl için hala üç faiz indiriminin olacağı sinyalini verirken, pay piyasalarında pozitif bir seyir izlendi.

Fed Kararı ve Powell’un Açıklamaları

Fed, politika faizini beklentiler dahilinde değiştirmeyerek yüzde 5,25-5,50 aralığında sabit tuttu. Banka, federal fon oranına ilişkin tahminlerini bu yıl için yüzde 4,6’da sabit bırakırken, 2025 ve 2026 için yukarı yönlü revize etti.

Fed Başkanı Jerome Powell, düzenlediği basın toplantısında, mevcut sıkılaştırma döngüsünde Fed’in politika faiz oranının muhtemelen zirvede olduğuna işaret etti. Ekonomik görünümün belirsiz olduğunu vurgulayan Powell, enflasyon risklerine karşı son derece dikkatli olacaklarını ve gerekirse faiz indirimine hazır olduklarını ifade etti.

Analistler, Fed’in piyasaların beklentilerinden daha az faiz indirmesinden endişe duyan bazı yatırımcılar olduğunu belirtirken, Bankanın bu yıl 3 faiz indirimi yapılma ihtimalinin devam ettiğini gösteren tahminlerinin önemli olduğunu vurguladılar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Okumalısınız

spot_img