Ana SayfaTeknolojiYapay Zeka, Kulak Enfeksiyonlarını Hızlı ve Doğru Teşhis Ediyor

Yapay Zeka, Kulak Enfeksiyonlarını Hızlı ve Doğru Teşhis Ediyor

Pittsburgh Üniversitesi’nde geliştirilen yapay zeka destekli bir telefon uygulaması, kulak enfeksiyonları ve akut orta kulak iltihabını doğru bir şekilde teşhis etmeyi başardı. Araştırmacılar, 635 çocuğun kulak zarlarının çekildiği 1151 videoyu kullanarak kulak zarının şekli, konumu, rengi ve saydamlığı gibi özellikleri inceledi. Yapay zeka modelleri, bu özellikleri analiz ederek akut orta kulak iltihabını yüzde 93 doğrulukla teşhis edebildi. Bu gelişme, çocuklarda sıkça görülen bu rahatsızlığın doğru teşhisi için doktorlara önemli bir yardım sağlayabilir.

ABD’deki Pittsburgh Üniversitesi’nde geliştirilen bir yapay zeka destekli telefon uygulaması, kulak enfeksiyonları ve akut orta kulak iltihabını doğru bir şekilde teşhis etme başarısını gösterdi. 635 çocuğun kulak zarlarının çekildiği 1151 video üzerinde yapılan araştırmada, yapay zeka modelleri kulak zarının şekli, konumu, rengi ve saydamlığı gibi özellikleri analiz ederek akut orta kulak iltihabını yüzde 93 doğrulukla ayırt edebildi.

Araştırmacılar, özellikle çocuklarda sıkça görülen akut orta kulak iltihabının doğru teşhis edilmesinin zorluğundan kaynaklanan sorunlara çözüm olabilecek bu yapay zeka destekli uygulamanın doktorlara önemli bir rehberlik sağlayabileceğini vurguladı. Pittsburgh Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde görevli Profesör Alejandro Hoberman, uygulamanın doğru tanı koyarak etkili bir tedaviye yönlendirmede yardımcı olduğunu ifade etti. Araştırmanın sonuçları, JAMA Pediatrics dergisinde yayımlandı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Okumalısınız

spot_img