Ana SayfaOtomobilOtomotiv ihracatı eylülde 2,8 milyar dolar oldu

Otomotiv ihracatı eylülde 2,8 milyar dolar oldu

Otomotiv ihracatı eylülde 2,8 milyar dolar oldu… Otomotiv sektörü, Türkiye’nin ihracatında ağırlıklı rol oynuyor. Sektörün ihracatı bir önceki aya göre yüzde 2,6 artarak toplam ihracatta ikinci sırada yer aldı.

Eylül ayında Türkiye’nin ihracatı rekor rakamla açıklandıktan sonra sektörler de tek tek kendi değerlendirmelerini yapıyor.

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) de eylül ayı ihracatını otomotiv sektörü açısından değerlendirdi.

OİB’den yapılan açıklamaya göre, Türkiye otomotiv endüstrisinin eylül ayı ihracatı, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 2,6 artışla 2 milyar 822 milyon 476 bin dolar oldu.

Dış satımda, “kimyevi maddeler ve mamulleri” sektörünün ardından ikinci sırada yer alan otomotiv endüstrisinin ihracattaki payı da yüzde 14,7 olarak gerçekleşti.

İhracatın alanlara göre dağılımı

Eylülde en büyük ürün grubu “tedarik endüstrisi” ihracatı 1 milyar 203 milyon dolar olurken, “binek otomobiller” ihracatı yüzde 4 azalarak 776 milyon dolar, “eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlar” ihracatı 402 milyon dolar, “çekiciler” ihracatı 192 milyon dolar ve “otobüs-minibüs-midibüs” ihracatı da yüzde 104 artışla 213 milyon dolar olarak kayıtlara geçti.

“AB’de yaşanan daralmaya rağmen hedefimizi gerçekleştireceğiz”

Açıklamada görüşlerine yer verilen OİB Yönetim Kurulu Başkanı Baran Çelik, şu değerlendirmede bulundu:

Bu yıl ocak-eylül döneminde ihracatımız 25 milyar 620 milyon dolar oldu. En büyük pazarımız Avrupa Birliği’nde yaşanan daralmaya rağmen yıl sonu hedefimizi gerçekleştireceğimize inanıyoruz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Okumalısınız

spot_img