Ana SayfaSağlıkAraştırma: DEHB Özellikleri Avantaja Çevrilebilir Mi?

Araştırma: DEHB Özellikleri Avantaja Çevrilebilir Mi?

Yeni bir araştırmaya göre, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu (DEHB) olarak bilinen nörogelişimsel bozukluğun bazı özellikleri, kişilere farklı avantajlar sağlayabilir. Araştırma, DEHB benzeri özelliklere sahip bireylerin keşfetme becerilerini kuvvetlendirdiğini ve bu özelliklerin avcı-toplayıcı atalarımızın “toplayıcı” avantajlarını güçlendirebileceğini öne sürüyor.

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu (DEHB) adlı nörogelişimsel bozukluğun bazı özelliklerinin avantaja dönüşebileceğini gösteren yeni bir araştırma yapıldı. The Royal Society’de yayınlanan araştırmaya göre, DEHB benzeri özelliklere sahip bireylerin, azalan yiyecek kaynakları arasında sıkışıp kalmak yerine alternatif seçenekleri keşfetme eğiliminde oldukları belirlendi. Bu durum, onlara “toplayıcı” avantajı sağlayabilir.

Nöroçeşitlilik teorisine dayanan araştırma, insan beyninin farklı çalışma ve gelişme şekillerinin doğal bir varyasyon olduğunu savunuyor. Nörolojik farklılıkların hastalık veya bozukluk olarak değil, insan çeşitliliğinin bir parçası olarak kabul edilmesi gerektiğini vurguluyor. Araştırmacılar, DEHB benzeri özelliklere sahip bireylerin, çevrimiçi bir meyve toplama oyununda gösterdikleri davranışları analiz ederek, bu özelliklerin avantajlı olabileceğini ortaya koydu.

Uzmanlar, DEHB gibi nöroçeşitli özelliklerin avantaja dönüşebilmesi için kişinin çevresinin önemli olduğunu belirtiyor. Modern toplumun beklentileri ile bu özellikler arasındaki uyumsuzluğun ele alınması ve bireylerin güçlü yönlerinin tanınması gerektiğini savunan uzmanlar, DEHB’yi çözülmesi gereken bir sorun olarak değil, farklı bir perspektiften ele almanın daha uygun olabileceğini öne sürüyor.

Kaynak: hthayat.haberturk.com

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Okumalısınız

spot_img