Ana SayfaSağlıkAdana'da Yeni Obezite Tedavisi: Ameliyatsız Yöntemle Hızlı Kilo Kaybı

Adana’da Yeni Obezite Tedavisi: Ameliyatsız Yöntemle Hızlı Kilo Kaybı

Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi, obezite hastalarının kilo vermesine yardımcı olmak için ameliyatsız bir yöntem olan “transkateter bariatrik emboloterapi”yi uygulamaya başladı. Bu yöntemle, iştah hormonu ghrelinin azaltılması hedefleniyor ve hastalar, bir günde taburcu edilerek normal yaşamlarına geri dönebiliyor.

Obezite, günümüzde sıkça karşılaşılan bir sağlık sorunu haline gelmiştir. Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi, obeziteyle mücadelede yeni bir adım atarak “transkateter bariatrik emboloterapi” yöntemini uygulamaya başladı. Bu yöntemde, iştah hormonu ghrelinin salınımını azaltmak için mideyi besleyen damarın bloke edilmesi sağlanıyor.

obezite (2)

Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Şerafettin Demir, obezitenin her üç kişiden birinde görülebilecek bir sağlık sorunu olduğunu belirtti. Yeni uygulanan “transkateter bariatrik emboloterapi”nin, dünyada sınırlı merkezlerde uygulanan bir yöntem olduğunu ve hastanelerinde bu tedaviye başladıklarını açıkladı. Bu yöntemin, cerrahi müdahaleye uygun olmayan veya cerrahiye karşı çekinceleri olan hastalara alternatif bir çözüm sunduğunu söyledi.

Yöntemin etkili ve komplikasyon riskinin düşük olduğunu vurgulayan Demir, tedavi sonrasında diyetin önemli bir destek sağladığını belirtti. Tedavi sürecinde hastaların diyetisyen takiplerinin yapıldığını ve ilk haftadan itibaren hızlı bir kilo kaybının görüldüğünü ifade etti. Tedavi sonucunda, hastaların vücut kitle endekslerinin yüzde 20’sini kaybedebildiğini ve normal kilolarına yakın bir seviyeye gelebildiklerini açıkladı.

Bu ameliyatsız yöntemin, obeziteyle mücadelede yeni bir umut oluşturabileceği ve daha fazla kişiye erişilebilir hale gelebileceği belirtiliyor.

Kaynak:AA

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Okumalısınız

spot_img