Ana SayfaGündemYurttaki Asansör Kazası: 4 Sanığa Hapis Cezası Verildi

Yurttaki Asansör Kazası: 4 Sanığa Hapis Cezası Verildi

Aydın’da üniversite öğrencisi Zeren Ertaş’ın ölümüyle sonuçlanan asansör kazası davasında 4 sanık hapis cezasına çarptırıldı. Detaylar haberimizde.

Aydın‘da üniversite öğrencisi Zeren Ertaş’ın ölümüyle sonuçlanan yurt binasındaki asansör kazasına ilişkin dava, Aydın 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Davada, ‘bilinçli taksirle bir kişinin ölümüne neden olma’ suçunu işlediklerinin sabit olduğu gerekçesiyle 1 sanığa 5 yıl 6 ay 20 gün, 3 sanığa ise 2 yıl 11 ay hapis cezası verildi. Bir sanık ise beraat etti.

Duruşmanın Detayları

Duruşmaya, tutuklu sanıklar asansör bakım firması yetkilisi Mustafa B., montaj yapan firmanın sahibi Halil T., makine mühendisleri Uğur İ. ve Ramazan A. ile tutuksuz sanık elektrik mühendisi Nuri M. katıldı. Olayda hayatını kaybeden Zeren Ertaş’ın yakınları da duruşmada hazır bulundu.

aydin-kaza-d7wu_cover.jpgSavcının Mütalaası

Savcı, Mustafa B., Halil T., Ramazan A., Uğur İ. ve Nuri M.’nin ‘bilinçli taksirle bir kişinin ölümüne neden olma’ suçunu işlediklerinin sabit olduğunu savundu. Halil T., Ramazan A. ve Uğur İ.’nin hükümle birlikte tahliye edilmeleri talep edildi. Asansör bakım görevlisi Mustafa B.’nin ise tutukluluk halinin devamına karar verilmesi istendi.

aydin-daki-asansor-kazasinda-firMahkeme Kararı ve Cezalar

Mahkeme, Mustafa B.’ye ‘taksirle bir kişinin ölümüne neden olma’ suçundan 5 yıl hapis cezası verdi. Suçun bilinçli taksirle işlenmesi nedeniyle ceza 6 yıl 8 aya çıkarıldı, ancak sanığın geleceği üzerindeki etkileri göz önüne alınarak 5 yıl 6 ay 20 gün olarak belirlendi. Sanık ayrıca 2 yıl meslekten menedildi. Halil T., Ramazan A. ve Uğur İ.’ye verilen 3 yıl 6 ay hapis cezası, indirimle 2 yıl 11 ay olarak karara bağlandı ve 3 sanık tahliye edildi. Nuri M. ise beraat etti.

images 2Olayın Geçmişi

25 Ekim 2023’te Güzelhisar Kız Öğrenci Yurdu‘nda meydana gelen asansör kazasında Adnan Menderes Üniversitesi öğrencisi 22 yaşındaki Zeren Ertaş hayatını kaybetmiş, soruşturma kapsamında asansör bakım firması yetkilisi, montaj firması sahibi ve 2 mühendis tutuklanmıştı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Okumalısınız

spot_img