Ana SayfaGündemYeni Yargı Paketi Meclis'e Sunuldu: İşte Detaylar!

Yeni Yargı Paketi Meclis’e Sunuldu: İşte Detaylar!

Son dakika: Hükümetin casusluk, hakaret ve cezaevleri düzenlemelerini içeren yeni yargı paketi Meclis’e sunuldu. İşte pakette yer alan önemli düzenlemeler!

Son dakika gelişmesi olarak, hükümet tarafından hazırlanan ‘Dokuzuncu Yargı Paketi‘, bugün Meclis Başkanlığı’na sunuldu. Bazı kanunlarda değişiklik öngören bu paket, casusluk, hakaret, cezaevleri ve tebligatlara ilişkin önemli düzenlemeler içeriyor.

Yargıda İş Akışı Hızlanıyor

Yargı paketi ile birlikte yüksek yargıda iş akışı hızlandırılacak. Hukuk daireleri, dosyanın doğasıyla ilgili kararlarını en fazla bir ay içinde verecek ve ilgili mahkemeye gönderecek.

Casusluk Suçunun Düzenlenmesi

Pakette yer alan önemli düzenlemelerden biri de casusluk suçunun yeniden düzenlenmesi. Türk Ceza Kanunu’nda yapılacak değişiklikle, devletin güvenliği, siyasal yararları aleyhine suç işleyenler casusluk faaliyetleri kapsamına alınacak. Bu suçu işleyenler 3 yıldan 7 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılacak.

Hakaret Suçundaki Değişiklikler

Yargı paketi ile hakaret suçuyla ilgili de önemli düzenlemeler yapılacak. Hakaret suçu, uzlaştırma alanından çıkarılacak ve davalarda arabuluculuk sistemi uygulanacak. Ayrıca, hakaret suçu ön ödeme suçları kapsamına alınacak ve etkin bir şekilde mücadele edilecek.

Cezaevlerine İlişkin Yenilikler

Paket kapsamında cezaevlerine yönelik düzenlemeler de yer alıyor. Hükümlülerin örgün ve yaygın öğretim hakkı genişletilecek ve cezaevlerinde eğitim imkanları artırılacak. Ayrıca, sınavlar çevrim içi ve yüz yüze yapılabilecek şekilde düzenlenecek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Okumalısınız

spot_img