Ana SayfaGündemYeni Eğitim Kurumlarının Adlarını MEB Belirleyecek

Yeni Eğitim Kurumlarının Adlarını MEB Belirleyecek

MEB, yeni açılacak eğitim kurumlarının adlarını belirleyecek. Uygulama birlik sağlamak için düzenlendi. Detaylar haberimizde!

Resmi Gazete’de yayımlanan yeni yönetmelikle, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tüm eğitim kurumlarına ad verme yetkisini üstlendi. Bu düzenlemeyle uygulamada birlik sağlanması amaçlanıyor.

Valilik ve Komisyon İşbirliği

Yeni açılacak eğitim kurumlarının adları, valiliklerin uygun görüşü ve teklifi üzerine MEB tarafından belirlenecek. Valiliklerin teklifleri, il milli eğitim müdürlüklerinde kurulacak “ad verme komisyonu” tarafından hazırlanacak. Komisyon, her eğitim-öğretim yılı başında il milli eğitim müdürünün onayıyla kurulacak ve ihtiyaç halinde toplanacak. Kararlar oy çokluğuyla alınacak ve başkanın oyu iki oy sayılacak.

Okul Açma ve Kapatma Süreçleri

Yeni düzenleme ile okul açma ve kapatma talepleri yıl boyunca devam edebilecek. Daha önceki yönetmelikte yer alan “toplu” ve “şubat ayı sonuna kadar” ibareleri çıkarıldı. Bu değişiklikle, özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilerin eğitime erişimlerinin artırılması hedefleniyor.

MEB’e Tahsisli Binalar

MEB’e tahsisli eğitim binalarının, eğitim dışındaki amaçlarla kullanılması engellenecek. Anaokullarının müstakil binalarda açılması ve ilkokullarda uygulama sınıflarının bulunması sağlanacak. Ayrıca, mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarında program türü, alan ve dal açılması veya kapatılması konusu öğretmenler kurulunda görüşülecek.

Hayırseverlerin Katkıları

Hayırseverler tarafından yaptırılan veya donatılan atölye ve laboratuvarlara, ilgili kişilerin isimleri verilebilecek. Ancak, katkı yapılan bölümlere verilecek isimler sadece o bölümlere ait olacak.

Kurban BayramıEğitim Kurumlarında Yeni Düzenlemeler

Mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarında, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın görüşü alınarak denizcilik alanında okulların akreditasyonu sağlanacak. Özel eğitim okullarında meslek edinme atölyeleri, bireysel eğitim odaları ve beceri uygulama alanları bulunacak.

Olgunlaşma Enstitüleri

Olgunlaşma enstitüsü açılması için nüfus şartı 200 bin olacak ve her ilde en fazla bir olgunlaşma enstitüsü bulunacak. Bu enstitülerde kültürel mirası tanıtmak amacıyla müze bulunacak.

Kurumlara Verilecek Adlar

Kurumlara verilecek adlar, komisyon tarafından belirlenecek. Şehadet ve gazilik belgesi olmayanların adlarının kurumlara verilmesi önlenecek. Ayrıca, Türk milletinin milli ve kültürel değerlerine aykırı adlar eğitim kurumlarına verilemeyecek. Kurum adlarında mesleki ünvan ve askeri rütbeye yer verilmeyecek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Okumalısınız

spot_img