Ana SayfaGündemYabancı Plakalı Taşıtla Türkiye'ye Geliyorsanız Bilmeniz Gerekenler

Yabancı Plakalı Taşıtla Türkiye’ye Geliyorsanız Bilmeniz Gerekenler

Ticaret Bakanlığı’nın tavsiyeleriyle yabancı plakalı taşıtla Türkiye’ye giriş yapacakların dikkat etmesi gerekenler. Gümrük prosedürleri ve gereklilikler haberimizde.

Ticaret Bakanlığı, yaklaşan Kurban Bayramı ve tatil sezonu öncesi yabancı plakalı taşıtla Türkiye’ye giriş yapacak vatandaşlara önemli bilgiler verdi.

yabancı plaka girişiTaşıt Ön Beyan Uygulaması

Ticaret Bakanlığı yetkilileri, seyahat öncesinde yabancı plakalı taşıtlar için Taşıt Ön Beyan Uygulaması’nı kullanmalarını öneriyor. Bu uygulama ile taşıt ve sahibiyle ilgili bilgilerin önceden kaydedilmesi ve gümrük girişinde işlemlerin hızlıca tamamlanması sağlanıyor.

119080-yabanci-plaka-aracla-turkOturum İzni ve Giriş Süreleri

Yabancı pasaportla giriş yapan kişiler için oturum izni olmadan Türkiye’de kalış süresi en fazla 90 gün olarak belirlenmiştir. Türk vatandaşları ve mavi kart sahipleri ise kimlik veya pasaportları ile giriş yaparak taşıtlarına 730 gün süre alabilirler.

Gerekli Belgeler ve İbraz Şartları

Ülkeye girişte taşıta ait geçerli sigorta poliçesi ve ruhsatın yanı sıra, yurt dışından emekli olanların Türkçe tercümeli emeklilik belgesi bulundurmaları gerekmektedir. Ayrıca taşıtın başkası tarafından kullanılması durumunda geçerli bir vekaletname sunulması zorunludur.

Gümrük İşlemleri ve Cezai Müeyyideler

Geçici olarak ithal edilen taşıtların kullanım süreleri ve Türkiye’de bulunma şartları hakkında detaylı bilgi almak için gümrük idaresine danışılması önemlidir. Taşıtın hak sahibi dışındaki kişilerce kullanılması veya belirlenen süre içinde ülkeyi terk etmemesi durumunda cezai müeyyide uygulanabilir.

yabancı plakaYabancı Plakalı Taşıt Sahipleri İçin Önemli Hatırlatmalar

Yaklaşan tatil dönemlerinde Türkiye’ye yabancı plakalı taşıtla gelmek isteyenlerin yukarıdaki prosedürlere dikkat etmeleri gerekmektedir. Ticaret Bakanlığı’nın önerileri ve güncellemeleri takip ederek gümrük işlemlerini sorunsuz bir şekilde tamamlayabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Okumalısınız

spot_img