Ana SayfaGündemVergi Daireleri "Defterdarlık" Oldu: Yeni Düzenleme Yürürlükte

Vergi Daireleri “Defterdarlık” Oldu: Yeni Düzenleme Yürürlükte

Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile vergi daireleri defterdarlık olarak yeniden yapılandırıldı. Detaylar haberimizde!

Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile vergi dairesi başkanlıkları yeniden yapılandırılarak “defterdarlık” unvanını aldı. Mevcut defterdarlıklar kapatılırken, yeni kurulan defterdarlıklar Gelir İdaresine (GİB) bağlandı.

Taşra Teşkilatında Değişiklik

Hazine ve Maliye Bakanlığının taşra teşkilatı defterdarlıklar ile Gelir İdaresi Başkanlığının (GİB) taşra teşkilatı vergi dairesi başkanlıkları tek çatı altında toplandı. Bu değişiklikle, kamuda tasarruf sağlanması hedefleniyor.

Yeni Düzenleme Detayları

Düzenlemeye ilişkin “Bazı Cumhurbaşkanlığı Kararnamelerinde Değişiklik Yapılmasına Dair Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi”, Resmi Gazete’de yayımlandı. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in açıkladığı adımlar, bu kararnamede hayata geçirildi.

29 İlde Defterdarlık

Kararnameyle 29 ilde bulunan vergi dairesi başkanlıkları defterdarlığa dönüştürülerek, bulundukları ilin ismini aldı. Vergi dairesi başkanları, defterdar unvanına sahip oldu. Vergi dairesi başkanlığı bulunmayan 52 ilde yeni defterdarlıklar kuruldu ve GİB ülke genelinde tek tip örgüt yapısına kavuştu.

Yeni Görev Tanımları ve Yetkiler

Düzenleme kapsamında, Hazine ve Maliye Bakanlığı taşra teşkilatında sunulan hizmetler, GİB’e bağlı olarak kurulan defterdarlıklar bünyesinde yerine getirilecek. Defterdarlıkların görev ve fonksiyonlarında değişiklikler yapılarak, vergi hizmetlerinin ağırlık kazanması sağlandı. Defterdarlar, taşrada Bakanlığın en büyük memuru ve il ile bağlı ilçeler teşkilatının amiri sıfatına sahip olacak.

Personel ve Kadro Değişiklikleri

Defterdarlık Personel Müdürlüğü kaldırılarak, görevleri GİB taşra teşkilatının ilgili müdürlüğüne devredildi. Ayrıca bazı kadro ve pozisyonlar iptal edilirken, yeni kadroların ihdası sağlandı.

İstanbul’daki Düzenleme

İstanbul’da bulunan ve vergi dairesi fonksiyonlarına sahip Büyük Mükellefler Vergi Dairesi Başkanlığı kaldırıldı. Bu başkanlığın mükellefleri, GİB tarafından belirlenecek yeni vergi dairesine aktarılacak veya yeni vergi dairesi kurulacak.

Bakanlığın Yeni Görevleri

Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Hazine ve Maliye Bakanlığına, kamu harcamalarının gözden geçirilmesi, etkinlik ve verimlilik artışı sağlanması gibi konularda izleme ve raporlama görevleri verildi. Yeni düzenlemeler 1 Eylül itibarıyla yürürlüğe girecek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Okumalısınız

spot_img