Ana SayfaDünyaVergi Artışı Protestolarında 39 Ölü: Göstericiler Araçları Ateşe Verdi

Vergi Artışı Protestolarında 39 Ölü: Göstericiler Araçları Ateşe Verdi

Kenya’da vergi artışı protestolarında 39 kişi öldü. Göstericiler, araçları ve iş yerlerini ateşe verdi. Devlet Başkanı Ruto’nun istifası talep ediliyor.

Vergi Artışı Protestoları Şiddetlendi

Kenya‘da vergi artışı yasa tasarısına karşı başlayan gösteriler, Devlet Başkanı William Ruto’ya karşı eylemlere dönüştü. Protestolar sırasında 39 kişi hayatını kaybetti. Göstericiler, iş yerlerini taşlayıp araçları kundakladı. Güvenlik güçleri, başkent Nairobi ve diğer şehirlerde protestoculara gerçek mermi ile müdahale etti.

kenya (2)Ruto’ya Karşı Tepkiler Büyüyor

Vergi artışı yasa tasarısının geri çekilmesine rağmen, göstericiler Devlet Başkanı William Ruto’nun istifasını talep etmeye devam ediyor. Nairobi’de protestocular, ana yolları barikatlarla kapatıp ateşe verdi. Kenya’nın ikinci büyük şehri Mombasa’da ise yüzlerce kişi “Ruto gitmeli” sloganlarıyla yürüyüş yaptı.

kenya (3)Şiddet Olayları ve Maddi Hasar

Mombasa’daki şiddetlenen gösterilerde birçok araç kundaklandı ve iş yerlerine taş fırlatıldı. Kisumu, Nakuru, Kajiado, Mlolongo, Rongo ve Migori kasabalarında da benzer protestolar düzenlendi. Göstericiler, sokaklarda araç lastiklerini ateşe vererek maddi hasara yol açtı.

kenya (1)İnsan Hakları Komisyonu Açıklaması

Kenya Ulusal İnsan Hakları Komisyonu (KNCHR) tarafından yapılan açıklamaya göre, güvenlik güçlerinin gerçek mermi ile müdahalede bulunduğu gösterilerde şu ana kadar 39 kişi hayatını kaybetti, 361 kişi ise yaralandı. KNCHR, hükümeti ve güvenlik güçlerini protestoculara karşı orantısız güç kullanmamaya çağırdı.

1200x675 cmsv2 1574b86a 1d8a 5c8Devlet Başkanı Ruto’nun Açıklaması

Devlet Başkanı William Ruto, vergi artışı yasa tasarısını imzalamayacağını açıklamıştı. Ancak, göstericiler Ruto’nun diyalog çağrılarını reddederek protestolarına devam ediyor. Üç haftadır Salı ve Perşembe günleri sosyal medya üzerinden örgütlenip sokaklara dökülen göstericiler, hükümete olan tepkilerini sürdürüyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Okumalısınız

spot_img