Ana SayfaGündemTürksat 6A Uzay Yolculuğuna Hazır!

Türksat 6A Uzay Yolculuğuna Hazır!

Türkiye’nin ilk yerli haberleşme uydusu Türksat 6A, temmuz ayında SpaceX Falcon 9 roketiyle uzaya fırlatılacak. Uydunun faaliyete geçmesiyle birlikte Türksat’ın kapsama alanı genişleyecek ve Türkiye’nin uzaydaki varlığı güçlenecek.

Türkiye’nin gurur projesi Türksat 6A, uzaydaki yerini almaya hazırlanıyor. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu’ndan gelen son bilgilere göre, Türksat 6A uydusu şu anda ABD’de son testlerini tamamlamak üzere.

Türksat 6A

Falcon 9 Roketiyle Temmuz’da Gökyüzüne Uçacak

Bakan Uraloğlu’nun açıklamasına göre, Türksat 6A uydusu, SpaceX’in Falcon 9 roketiyle temmuz ayının ikinci haftasında uzaya fırlatılacak. Uydunun uzaydaki yolculuğu yaklaşık 10 gün sürecek ve yörüngeye yerleştikten sonra da testlere devam edilecek.

Türksat 6A

Türksat 6A ile Kapsama Alanı Genişliyor

Türksat 6A’nın faaliyete geçmesiyle birlikte Türksat’ın hizmet verdiği coğrafi alan önemli ölçüde genişleyecek. Hindistan, Tayland, Malezya ve Endonezya’yı da kapsayacak şekilde genişleyen bu alan sayesinde, Türksat uydularının ulaştığı nüfus 3,5 milyardan 5 milyara yükselecek. Bu sayede Türkiye, kendi haberleşme uydularıyla dünya nüfusunun %65’inden fazlasına ulaşabilecek.

Teknik Özellikler

  • Ku Band kapasitesi ile yayıncılık sektörüne hizmet verecek.
  • 7,2 kW güç kapasitesine sahip.
  • 15 yıl boyunca hizmet verecek.

Türksat 6A ile Türkiye Uzayda Daha Güçlü

Türksat 6A uydusu, Türkiye’nin uzaydaki varlığını önemli ölçüde güçlendirecek ve ülkenin milli haberleşme kapasitesine önemli katkılar sağlayacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Okumalısınız

spot_img