Ana SayfaGündemTürkiye, Avrupa'da Konut Kira Artışında Zirvede

Türkiye, Avrupa’da Konut Kira Artışında Zirvede

Eurostat verilerine göre, Türkiye, yüzde 125,10’luk konut kira artışıyla Avrupa’da lider. Macaristan ise yüzde 12,80 ile ikinci sırada.

Rekor Kira Artışı: Eurostat Verileri

Eurostat’ın verilerine göre, Türkiye yüzde 125,10’luk kira artışıyla Avrupa’da birinci sırada yer aldı. Bu oran, Türkiye’yi yüzde 12,80’lik artışla ikinci sırada yer alan Macaristan’dan oldukça yukarı taşıdı. Türkiye’deki kira artış oranının yüksekliği, barınma krizini derinleştiriyor.

Emekli MaaşlarıKira Artışına Yüzde 25’lik Tavan

Türk Borçlar Kanunu’na 8 Haziran 2022’de eklenen geçici madde ile kira artışlarına yüzde 25’lik bir tavan getirildi. Ancak bu uygulama, konut kiralarındaki artışı frenleyemedi. 11 Haziran 2022’de yürürlüğe giren ve 1 Temmuz 2023’te süresi uzatılan bu tavan uygulaması, iki yıllık dönemde nominal kira fiyatlarının yüzde 265 artmasına engel olamadı.

Tavan Uygulaması Sona Eriyor

1 Temmuz 2024’te sona erecek olan tavan uygulamasının devam edip etmeyeceği belirsizliğini koruyor. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, uygulamanın devam etmesine gerek olmadığını belirtti. Kira artışları, bundan sonra yıllık enflasyon oranına göre belirlenecek. TÜİK verilerine göre, Mayıs ayı Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) yüzde 75,45 olarak açıklandı.

yaşlı ve engelli aylıklarıDezenflasyon Süreci ve Enflasyon Beklentileri

Bakan Şimşek, Haziran ayı itibarıyla dezenflasyon sürecine girildiğini ve yıllık enflasyonun üçüncü çeyrek sonunda yüzde 50’nin altına düşmesini beklediklerini ifade etti. Piyasalar, yıllık enflasyonun 12 ay sonra yüzde 33,2, 24 ay sonra ise yüzde 21,3 seviyelerine gerileyeceğini öngörüyor.

kur korumalı mevduatBarınma Krizi Derinleşiyor

Emlak sektöründeki uzmanlar, kira tavanı uygulamasının ev sahipleri ve kiracılar arasında sorunlara yol açtığını belirtiyor. Emlakçı Munise Akpınar, ev sahiplerinin kiracılara tahliye taahhütnamesi dayatmasının yaygınlaştığını, bu durumun barınma krizini daha da derinleştirdiğini söyledi. Ev satın alma imkanı bulamayan vatandaşlar, kiralık ev arayışına yöneliyor ve bu da kira fiyatlarının artmasına neden oluyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Okumalısınız

spot_img