Ana SayfaKültürTopkapı Sarayı'nda İlk Kez Gece Turları Başladı

Topkapı Sarayı’nda İlk Kez Gece Turları Başladı

Topkapı Sarayı, 1924’ten bu yana ilk kez gece turlarına açıldı. Cumartesi akşamları ziyaret edilebilecek.

Milli Saraylar Başkanlığı’na bağlı Topkapı Sarayı, 1924’ten bu yana ilk kez gece saatlerinde ziyaretçilere açıldı. Bu yeni uygulama, yaz döneminde cumartesi akşamları ziyaretçilere sunulacak.

Tarihi Bir İlk: Gece Turları Başladı

Topkapı Sarayı Daire Başkanı İlhan Kocaman, gece turlarıyla tarihi bir gün yaşandığını belirtti. Kocaman, “Topkapı Sarayı tarihinde ilk defa böyle bir proje gerçekleştiriliyor. Müzemizin tamamını gezmelerini sağlamak amacıyla gece gezilerini başlattık.” dedi.

topkapı (1)Ziyaret Saatleri ve Güvenlik Önlemleri

Saray, her cumartesi 21.00-23.00 saatlerinde gezilebilecek. Kocaman, bu iki saatlik süreçte sarayın tüm bölümlerinin açık tutulacağını söyledi. Güvenlik nedeniyle belirli bölümlerde elektrik bulunmadığını belirten Kocaman, gezilerin grup halinde yapılacağını vurguladı.

Tarihi Alanlar ve Gezi Rotaları

Gece turları kapsamında, Fatih Köşkü ve Mukaddes Emanetler Dairesi gibi önemli bölümler ziyaret edilebilecek. Ayrıca, Yavuz Sultan Selim döneminden bu yana 24 saat Kur’an-ı Kerim okunmasının sürdüğü Mukaddes Emanetler, gece ziyaretçilerine açık olacak.

topkapı (2)Ziyaretçi Görüşleri

Ziyaretçilerden Serap Özmete, gece turlarını sosyal medyada görerek katıldığını ve çok beğendiğini belirtti. Bora Tayfun Özmete ise gündüz kalabalığından kaçınarak, gece saatlerinde ailesiyle birlikte daha rahat gezebildiklerini ifade etti.

Hangi Bölümler Gezilebilecek?

Gece turları kapsamında Bab-ı Hümayun’dan başlayan tur, Divan-ı Hümayun, Kubbealtı ve Saray Saatleri Galerisi gibi önemli alanları kapsayacak. Harem bölümünde ise Karaağalar Mescidi, Cariyeler Koridoru, Valide Sultan Dairesi ve Hünkar Hamamı gibi yerler gezilebilecek. Üçüncü avluda Arz Odası, Mukaddes Emanetler Dairesi ve Hazine Sergisi de görülebilecek.

topkapı sarayıBiletler ve Grup Bilgileri

Gece ziyaretleri gruplar halinde gerçekleştirilecek. İlk grup saat 21.00’de, ikinci grup ise 22.00’de kabul edilecek. Grupların 300 kişiyi geçmemesine dikkat edilecek. Geziye özel biletler gişeden temin edilebilecek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Okumalısınız

spot_img