Ana SayfaGündemTOBB Başkanı'ndan TÜİK Başkanı'na Sert Eleştiri: "Herkes Kendi İşini Yapsın"

TOBB Başkanı’ndan TÜİK Başkanı’na Sert Eleştiri: “Herkes Kendi İşini Yapsın”

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, TÜİK Başkanı’nın enflasyon ve kârlılık açıklamalarına sert tepki göstererek, “Herkes kendi işini en iyi şekilde yapsın” dedi.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Başkanı Erhan Çetinkaya’nın şirket kârlılıkları ve enflasyonla ilgili açıklamalarına sert tepki gösterdi. Hisarcıklıoğlu, “Herkes kendi işini en iyi şekilde yapsın, sapla samanı birbirine karıştırmayalım” ifadelerini kullandı.

TÜİK BaşkanıFahiş Kâr ve Enflasyon Eleştirisi

TÜİK Başkanı Erhan Çetinkaya’nın, “Şirketler enflasyonist ortamı kullanarak normalden daha yüksek kârlar elde ediyor” açıklamasına atıfta bulunan Hisarcıklıoğlu, özel sektörü suçlamak yerine herkesin kendi işini en iyi şekilde yapması gerektiğini vurguladı. “Fahiş fiyat artışı yapan şirket varsa, kamunun yetkili kurum ve kuruluşları işlem yapsın,” dedi.

Dedikodu ve İtibar Cellatlığı

Hisarcıklıoğlu, bazı il ve ilçelerde firmalar hakkında “zordalar, batıyorlar” şeklinde dedikodular çıkarıldığını belirterek, bu tür itibar zedelemelerinin ülkemize ve ekonomimize zarar verdiğini söyledi. “Ülkemizin ufkunu karamsarlık bulutlarıyla kapatmak isteyen fitne, fesat üreticileri yine iş başında,” diyerek bu tür dedikoduların ticaretin düşmanı olduğunu ifade etti.

Özel Sektörün Önemi

Özel sektörün yatırım, istihdam ve ihracat alanında önemli katkılar sağladığını vurgulayan Hisarcıklıoğlu, dedikoduların özel sektöre zarar verdiğini belirtti. “Firmalarımız, bu ülkenin milli servetidir,” diyerek, şirketlerin desteklenmesi gerektiğini söyledi.

M. Rifat Hisarcıklıoğlu,Hukuki İşlem Çağrısı

Asılsız dedikodularla şirketleri karalayanlara karşı hukuki işlem başlatılması çağrısında bulunan Hisarcıklıoğlu, “Cumhuriyet savcılarına çağrı yapıyorum. Bu tür kara listeleri hazırlayanları tespit edip, haklarında gerekli hukuki işlemleri başlatsınlar,” dedi.

Bankalara Uyarı

Hisarcıklıoğlu, bankalara da çağrıda bulunarak, dedikodulara göre hareket etmemeleri ve reel sektörün yanında durmaları gerektiğini vurguladı. Özellikle bazı bankaların il ve ilçe şubelerinin daha hassas olmalarını istedi.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Okumalısınız

spot_img