Ana SayfaEkonomiTBMM'de Kripto Para Düzenlemeleri Görüşülecek

TBMM’de Kripto Para Düzenlemeleri Görüşülecek

TBMM, bayram sonrasında kripto para düzenlemelerini ele alacak. Yeni yasayla SPK’ya geniş yetkiler verilecek ve piyasa bozucu eylemler cezalandırılacak.

Kurban Bayramı’nın ardından Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) kritik kanun teklifleri ele alınacak. Gündemin ilk sırasında, kripto para piyasasına yönelik önemli düzenlemeler getiren yasa teklifi yer alıyor.

SPK’ya Geniş Yetkiler Verilecek

Yeni düzenlemelerle birlikte, kripto para hizmet sağlayıcıları için sermaye şartı getirilecek. Bu düzenleme hem yatırımcıları koruyacak hem de hizmet veren firmalara çeşitli yaptırımlar uygulayacak.

Kimlik Tespiti ve Hizmet İlişkileri

Kripto para kullanıcıları ile ilişkilerin nasıl kurulacağı ve kimlik tespitinin nasıl yapılacağı yasa ile belirlenecek. Hizmet sağlayıcı kuruluşlar ve faaliyetler için Sermaye Piyasası Kurulu’ndan (SPK) izin alınacak. Kripto varlıkların ihracı, satışı ve dağıtımı için de SPK yetkili olacak. Tüm transfer işlemleri kayıt altına alınacak.

Bankalara Saklama Lisansı Zorunluluğu

Sermaye piyasalarında yaklaşık 12 milyon kişinin bakiyeli hesabı bulunuyor. Teklif yasalaştığında, belirlenen koşulları taşıyan platformlar yetkilendirilecek ve bankaların saklama lisansı alması gerekecek.

Piyasa Bozucu Eylemler İçin Ağır Cezalar

Yeni düzenleme ile piyasa dolandırıcılığı, piyasa bozucu eylemler ve bilgi suistimalinin cezaları da belirlenecek. Piyasa bozucu eylemler kapsamında 246 bin lira ile 6 milyon lira arasında idari para cezası uygulanacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Okumalısınız

spot_img