Ana SayfaGündemSosyal Demokrat Halkçı Parti Siyasete Geri Döndü

Sosyal Demokrat Halkçı Parti Siyasete Geri Döndü

Sosyal Demokrat Halkçı Parti yeniden kurularak faaliyete geçti. Kurucuları ve detaylar haberimizde.

Sosyal Demokrat Halkçı Parti (SHP), yeniden kurularak siyaset sahnesindeki yerini aldı. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, SHP’yi “faaliyette olan siyasi partiler” listesine ekledi.

Parti Kuruluşu ve Dilekçe Teslimi

SHP, kuruluş dilekçesini İçişleri Bakanlığı’na sundu. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, kuruluş işlemlerini 28 Haziran’da tamamladı ve partiyi resmen kayıtlara geçirdi. Parti merkezi olarak Kızılay Karanfil Sokak adresi gösterildi.

SHP’nin Kurucuları Kimler?

SHP’nin kurucuları arasında şu isimler yer alıyor: Abdullah Çapar, Ahmet Arslan, Akın Gülay, Aziz Kızılarslan, Berat Umut Hoşgör, Burak Çelik, Diler Korkmaz, Doğukan Akdeniz, Emirkan Akdeniz, Emre Can Dursun, Enes Çelik, Engin Akyıldırım, Erdal Kayhan, Erdem Kaya, Erhan Kardeş, Gürkan Çelik, Hasan Korkmaz, İsmail Berk Güldoğan, Jale Ak, Kadriye Çelik, Mervenur Çelik, Mithat Çelik, Mücahit Çetinkaya, Okan Kanpara, Onur Karataş, Osman Ali Cavcı, Sabriye İçkilli, Selahattin Kardeş, Şaban Ergül, Tamer Demircan, Yunus Diler, Zülfü Hamit Altın.

SHP’nin Geçmişi

İlk olarak 1985 yılında kurulan Sosyal Demokrat Halkçı Parti, 1995’te Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ile birleşerek kendini feshetmişti. Murat Karayalçın’ın liderliğinde 2002’de yeniden kurulan parti, 2010 yılında Eşitlik ve Demokrasi Partisi ile birleşerek yeniden feshedilmişti. Bu yeni kuruluş ile SHP, Türk siyasetinde yeniden aktif bir rol üstlenmeyi hedefliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Okumalısınız

spot_img