Ana SayfaGündemSMA Hastalığında Kullanılan İlaçlar Kaç Para

SMA Hastalığında Kullanılan İlaçlar Kaç Para

SMA’da son yıllarda önemli gelişmeler kaydedildi. Gen terapisi, SMN2 modülatörleri ve oral tedaviler gibi birçok tedavi seçeneği mevcut. Bu yazıda SMA tedavisi seçeneklerini ve güncel fiyatlarını inceledik.

Spinal Müsküler Atrofi (SMA), motor nöronları etkileyen ve kaslarda zayıflamaya yol açan genetik bir hastalıktır. Kesin bir tedavisi olmasa da, son yıllarda hastalığın ilerlemesini yavaşlatmaya ve yaşam kalitesini artırmaya yönelik önemli gelişmeler kaydedilmiştir.

SMA’da Tedavi Seçenekleri:

  • Gen Terapisi: Zolgensma: Tek seferlik bir uygulama ile SMN1 genini vücuda kazandırarak SMN protein üretimini sağlar. SMA Tip 1 hastaları için FDA onaylıdır. Fiyatı yaklaşık 2.1 milyon dolardır.
  • SMN2 Modülatörleri: Spinraza: SMN2 geninin daha fazla SMN proteini üretmesini sağlayarak kas zayıflamasını geciktirir. İntratekal enjeksiyon yoluyla uygulanır. Türkiye’de SGK tarafından karşılanmaktadır.
  • Oral Tedavi: Evrysdi (Risdiplam): Evde uygulanabilmesi ve ağız yoluyla alınabilmesi kolaylığı nedeniyle öne çıkan bir tedavidir. SMN2 geninin daha fazla SMN proteini üretmesini sağlayarak kas zayıflamasını geciktirir. Yıllık maliyeti oldukça yüksektir.

SMA Tedavisinde Fiyatlar:

  • Zolgensma: 2.1 milyon dolar
  • Spinraza: Türkiye’de SGK tarafından karşılanmaktadır.
  • Evrysdi: Yıllık maliyeti oldukça yüksektir.

SMA Hakkında Daha Fazla Bilgi İçin:

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Okumalısınız

spot_img