Ana SayfaSiyasetSinan Ateş Cinayeti Davasında İkinci Duruşma Başladı

Sinan Ateş Cinayeti Davasında İkinci Duruşma Başladı

Eski Ülkü Ocakları Başkanı Sinan Ateş’in cinayeti davasında ikinci duruşma başladı. Davada 22 sanık yargılanıyor.

Eski Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı Başkanı ve Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sinan Ateş‘in öldürülmesine ilişkin davanın ikinci duruşması başladı. 22 sanıklı dava, Ankara 32. Ağır Ceza Mahkemesi’nde Sincan Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü’nde görülüyor.

İlk Duruşmada Neler Oldu?

Davanın dün yapılan ilk duruşmasında, 8 sanığın savunması alındı. Bugün, diğer sanıkların savunmaları alınmaya devam ediliyor. Duruşmaya, müşteki Ayşe Ateş ve yakınları da katılıyor. Tetikçi Eray Özyağci’yi İstanbul’dan Ankara’ya getirdiği belirtilen tutuklu polis memuru Murat Can Çolak’ın savunmasıyla duruşma başladı.

Olayın Detayları

Sinan Ateş, 30 Aralık 2022’de Ankara’nın Çankaya ilçesi Çukurambar semtinde silahlı saldırıya uğrayarak hayatını kaybetmişti. Cinayetle ilgili Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma sonucunda 22 kişi hakkında dava açıldı.

İddianame ve Sanıklar

İddianamede, Sinan Ateş’in eşi Ayşe Ateş ve olay sırasında yanında bulunan Selman Bozkurt müşteki olarak yer alıyor. Tetikçi Eray Özyağci, Vedat Balkaya ve Suat Kurt “tasarlayarak kasten öldürme” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapisle yargılanırken, Doğukan Çep ve Tolgahan Demirbaş cinayete azmettirmekten ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası talebiyle yargılanıyor.

Özyağci ayrıca “ruhsatsız tabanca bulundurmak ve taşımak” suçundan, Demirbaş ise “zincirleme şekilde kişisel verileri hukuka aykırı ele geçirme” suçundan ek hapis cezalarıyla karşı karşıya. Diğer sanıklar ise “tasarlayarak kasten öldürmeye yardım” suçundan 15’er yıldan 20’şer yıla kadar hapis cezası ile yargılanıyor.

Yargılama Süreci

Duruşma, sanıkların savunmalarının alınmasıyla devam edecek. Mahkeme, tüm sanıkların ifadelerini dinledikten sonra delilleri değerlendirecek ve nihai kararını verecek. Bu süreçte, kamuoyunun yakından takip ettiği davanın seyrini belirleyecek önemli adımlar atılacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Okumalısınız

spot_img