Ana SayfaGündemSGK, Sahte Sigorta ve İş Yerlerine Karşı Mücadelesini Artırdı

SGK, Sahte Sigorta ve İş Yerlerine Karşı Mücadelesini Artırdı

SGK, sahte sigortalılık ve iş yerlerine karşı 2023’te denetimlerini artırarak 88 bin 455 kişinin sigortalılığını iptal etti.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), sahte sigortalılık ve sahte iş yerlerine yönelik denetimlerini 2023 yılında yoğunlaştırarak önemli sonuçlar elde etti. Türkiye genelinde yapılan denetimlerde 88 bin 455 kişinin sigortalılığı iptal edildi.

Emekli MaaşlarıDenetimlerin Artışı ve Sonuçları

SGK, “Sahte Sigortalılık ve Sahte İş Yeri Takip Platformu” üzerinden gerçekleştirdiği denetimlerle 2023 yılında 101 bin 794 iş yerini inceledi. Bu denetimler sonucunda 1533 iş yerinin sahte olduğu belirlendi. Çalışmadığı halde sigorta primi ödenen ya da sahte iş yeri üzerinden sigortalı gösterilen 88 bin 455 kişinin sigortalılığı iptal edildi. Ayrıca, sahte olduğu tespit edilen hizmetler silinirken, bağlanan aylıklar iptal edilip yapılan maaş ve diğer ödemeler faiziyle geri alındı.

vergiSahteciliğe Karşı Yaptırımlar

Sahteciliğin tespiti halinde SGK, sahte iş yerlerine de yaptırımlar uyguluyor. Bu yaptırımlar arasında iş yerinin tescil kaydı, e-sigorta şifresi ve iş yeri sicil numarasının iptali bulunuyor. Yersiz yararlanılan teşvik ve destekler ise gecikme cezası ve gecikme zammıyla tahsil ediliyor.

Sosyal Güvenlik Denetmenlerinin Rolü

Sosyal Güvenlik Denetmenleri Derneği Genel Başkanı Mustafa Şahin, sahte iş yeri ve sahte sigortalılığın sosyal güvenlik sisteminin kronik sorunlarından biri olduğunu belirtti. Şahin, SGK’nin 2 bin 750 sosyal güvenlik denetmeniyle Türkiye genelinde çalışmalarını sürdürdüğünü vurguladı.

Akraba ve Tanıdık İş Yerlerinde Sahte Sigortalılık

Şahin, sahte sigortalılık durumlarının daha çok akraba veya tanıdıklara ait iş yerleri üzerinden yapıldığını belirtti. Özellikle hamilelerin sahte sigortalılığında artış olduğunu ifade eden Şahin, hem SGK’den geçici iş göremezlik ödeneği almak hem de özel hastanedeki doğum masraflarının bir kısmını kuruma ödetmek için bu yola başvurulduğunu söyledi.

vergiiSosyal Güvenlik Denetmenlerinin Talepleri

Mustafa Şahin, sosyal güvenlik denetmenlerinin özlük haklarının merkezi denetim elemanlarıyla eşitlenmesini ve daha etkin çalışabilmeleri için SGK merkez teşkilatına bağlı olarak büyükşehirlerde grup başkanlıkları şeklinde örgütlenmelerini talep etti. Bu taleplerin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına ve SGK Başkanlığına iletildiğini belirtti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Okumalısınız

spot_img