Ana SayfaEkonomiŞeftali ve Nektarin İhracatı Hedefi 250 Milyon Dolar!

Şeftali ve Nektarin İhracatı Hedefi 250 Milyon Dolar!

Türkiye’nin şeftali ve nektarin ihracatı bu yıl da artıyor. Hedef 250 milyon dolar! Uzakdoğu pazarları da açılmak üzere.

Yaz meyvelerinin kralı şeftali ve nektarin ihracatı bu yıl da artıyor! 2024 yılı ilk yarısında şeftali ihracatı %33 artarak 125 milyon dolara ulaştı. Hedef ise yılı 250 milyon dolarla kapatmak.

Nektarin

Türkiye Şeftali Üretiminde Dünya Üçüncüsü, İhracatında İkincisi

Türkiye, yıllık 1 milyon 76 bin tonluk şeftali üretimiyle Çin ve İtalya’nın ardından dünya üçüncüsü konumunda. Şeftali ve nektarin ihracatında ise İspanya’dan sonra dünya ikincisi olarak öne çıkıyor.

İhracat Miktarı ve Değeri Artıyor

2024 yılında şeftali ve nektarin ihracat miktarı 104 bin tondan 134 bin tona yükseldi. Bu artış, ihracat değerine de yansıdı. 2023 yılının ilk altı ayında 94 milyon dolar olan şeftali ihracatı, bu yıl aynı dönemde 125 milyon dolara ulaştı.

Hedef Uzakdoğu Pazarı

Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkan Yardımcısı ve Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Hayrettin Uçak, hedeflerinin Uzakdoğu pazarlarını açmak olduğunu söylüyor. Tarım ve Orman Bakanlığı’nın Uzakdoğu ülkeleriyle bitki sağlığı sertifikası anlaşması için görüşmeler yürüttüğünü belirten Uçak, bu görüşmelerin olumlu sonuçlanması halinde şeftali ve nektarin ihracatının orta vadede 500 milyon dolara ulaşabileceğini ifade ediyor.

En Büyük Alıcı Rusya

Türkiye, 1 Ocak – 12 Haziran 2024 tarihleri arasında 59 ülkeye şeftali ve nektarin ihraç etti. Bu ülkeler arasında en büyük alıcı Rusya oldu. 75 milyon dolarlık taleple Rusya, Türk şeftalisine ve nektarinine olan sevgisini bu yılda da gösterdi.

Irak’a İhracat 640 Kat Arttı

Şeftali ve nektarin ihracatında en dikkat çekici artış ise Irak’a oldu. Irak’a 2023 yılında 3,7 milyon dolar olan şeftali ve nektarin ihracatı, bu yıl %640 artışla 27,4 milyon dolara yükseldi.

Uçak, üreticilerin, tüccarların ve ihracatçıların emeklerinin karşılığını aldığı bir sezon olmasını dileklerini belirterek tüm üreticilerin Kurban Bayramı’nı kutladı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Okumalısınız

spot_img