Ana SayfaGündemSamsun'da Engelsiz Turizm ile Gönüllere Dokunuldu

Samsun’da Engelsiz Turizm ile Gönüllere Dokunuldu

Samsun Büyükşehir Belediyesi, Engelsiz Turizm Programı ile özel gereksinimli bireylerin doğal ve tarihi güzellikleri keşfetmesini sağlıyor.

Samsun Büyükşehir Belediyesi, özel gereksinimli bireylerin Samsun’un doğal, tarihi ve turistik güzelliklerini keşfetmelerini sağlamak ve toplumsal yaşamla bağlarını güçlendirmek amacıyla “Engelsiz Turizm Programı”nı başlattı. Büyükşehir Belediye Başkanı Halit Doğan, “İnsanımızın hayatını kolaylaştırmayı ve gönüllere dokunmayı hedefliyoruz. Özel gereksinimli bireylerimizin ve tüm hemşehrilerimizin her zaman yanındayız” dedi.

Engelsiz Turizm

Engelsiz Turizm Programı Başladı

Büyükşehir Belediyesi, özel gereksinimli bireylerin yaşamını kolaylaştırmak ve sosyal hayata katılımlarını artırmak için “Engelsiz Turizm Programı”nı hayata geçirdi. Bu program, “Samsun’u Keşfet” mottosuyla belirlenen “Rota Samsun” güzergahlarında özel gereksinimli bireyler için erişilebilir gezi rotaları sunuyor.

Sosyal Organizasyonlar ve Geziler

Program kapsamında Samsun’un farklı bölgelerindeki doğal, tarihi ve turistik yerlerin ziyaret edilmesini içeren çeşitli geziler ve sosyal organizasyonlar düzenleniyor. Yaz sezonu boyunca devam edecek olan program, yaklaşık 2 bin özel gereksinimli birey ve ailesinin Samsun’un güzelliklerini keşfetmesini, topluma entegre olmasını ve sosyal hayata aktif katılımını destekliyor.

Engelsiz Turizm

Sosyal Belediyecilik Anlayışı

Sosyal belediyecilik anlayışıyla çalışmalarına devam eden Başkan Halit Doğan, “Özel gereksinimli bireylerimizin yanında olan bir yaklaşımla her zaman hareket ediyoruz. Sosyal belediyecilik anlayışını benimseyerek destek ve hizmetlerimizi sürekli artırıyoruz. ‘Engelsiz Turizm’ projesini bu kapsamda çok değerli buluyorum. İnşallah programımız yaz boyu devam edecek ve binlerce hemşehrimize, özel gereksinimli bireylerimize güzel anılar bırakmayı umut ediyoruz” dedi.

İlk Programın Detayları

Programın ilk etkinliği, 6 Şubat 2023’te yaşanan Kahramanmaraş Pazarcık merkezli depremin ardından psikolojik destek ihtiyacı duyan özel bireyler ve aileleri için düzenlendi. Samsun Engelliler Federasyonu iş birliğiyle 9-15 Haziran 2024 tarihleri arasında gerçekleştirilen etkinlikte, Mavi Işıklar Engelliler Eğitim Dinlenme ve Rehabilitasyon Kampı’nda bilgilendirme seminerleri, psikososyal destek, fizyoterapi danışmanlığı, havuz hizmetleri ve çocuk etkinlikleri gibi hizmetler sunuldu. Katılımcılar, Samsun’un tarihi ve turistik alanlarına yapılan gezilerle moral buldu. Bandırma Vapuru, Batı Park ve Amazon Köyü gibi önemli noktalar ziyaret edildi.

İlk Vapur Turu Heyecanı

Engelsiz Turizm projesi kapsamında, Samsun’da yaşayan ve hiç vapura binmemiş olan özel eğitim ve rehabilitasyon öğrencileri ile öğretmenleri için bir vapur turu düzenlendi. 200 kişinin katıldığı turda, öğrenciler dans edip eğlendi. Bu etkinlik, çocukların denizin ve vapurun tadını çıkarırken sosyal hayata katılımlarını artırmayı hedefledi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Okumalısınız

spot_img