Ana SayfaGündemSamsun Kültür Yolu Festivali Sona Erdi

Samsun Kültür Yolu Festivali Sona Erdi

Samsun’da gerçekleşen Kültür Yolu Festivali, 8-16 Haziran tarihleri arasında çeşitli etkinliklerle dolu dolu geçti ve büyük ilgi gördü.

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından düzenlenen Türkiye Kültür Yolu Festivali’nin dördüncü durağı olan Samsun’da festival büyük bir coşku ile sona erdi.

Etkinliklerle Dolu Dolu 8 Gün

8-16 Haziran tarihleri arasında gerçekleşen festival kapsamında, kentin farklı noktalarında kültür ve sanat etkinlikleri, konserler ve sergiler düzenlendi. Festival, Bakan Mehmet Nuri Ersoy’un 8 Haziran’da ilk ilmeği attığı 155 bin ilmekli Atatürk kilim portresi ve 55 bin parçalı Atatürk mozaik çalışmasıyla başladı.

Çeşitli Sergiler ve Sanat Gösterileri

Festivalde, “Eskizden Piksele Dijital Sanat Sergisi” ve Besmele-i Şerif Hat Sergisi gibi çok sayıda sergi sanatseverlerle buluştu. Samsun Devlet Opera ve Balesi, “Şahmeran” operasının dünya prömiyerini gerçekleştirdi. Ayrıca, Muhteşem Süleyman Operası ve “Yüzyıllık Destan: Savaş” oyunu da izleyicilerin beğenisine sunuldu.

Zanaatkarlar ve Atölye Etkinlikleri

UNESCO akreditasyonlu Anadolu El Sanatlarını Yaşatma ve Geliştirme Derneği’nden zanaatkarlar, festival boyunca hem ürünlerini sergiledi hem de atölye etkinlikleri ile mesleklerinin püf noktalarını katılımcılara gösterdi.

Turizm ve Ekonomiye Katkı

Karadeniz Turistik İşletmeciler Derneği Başkanı ve Türkiye Otelciler Federasyonu Başkan Yardımcısı Murat Toktaş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, festivalin 600’ü aşkın etkinlikle kentte güzel bir atmosfer yarattığını belirtti. Toktaş, “Çevre illerden festivale çok sayıda katılımcı geldi. Şehrin imajına güzel katkı sağladı. Otelciler olarak memnun kaldık, ilerleyen senelerde daha büyük hareketlilik olacağının da sinyalini aldık.” dedi.

Gelecek Senelerde Daha Büyük Bir Festival

Festival, katılımcıların ve organizatörlerin olumlu geri bildirimleriyle tamamlandı. Samsun Kültür Yolu Festivali, şehrin kültürel ve turistik değerlerine büyük katkı sağlayarak, ilerleyen yıllarda daha geniş katılımlı ve etkinliklerle dolu bir festival olma yolunda önemli bir adım attı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Okumalısınız

spot_img