Ana SayfaGündemÖzel Okul Fiyatları 1 Milyon TL'yi Aştı: Veliler Endişeli

Özel Okul Fiyatları 1 Milyon TL’yi Aştı: Veliler Endişeli

 Özel okul fiyatlarındaki astronomik artış velileri zorluyor. Devlet okullarına yoğun talep bekleniyor.

Özel Okul Fiyatları Velileri Düşündürüyor

Çocuğunun iyi bir eğitim almasını isteyen veliler, bu yıl özel okul fiyatlarındaki büyük artışlarla karşılaştılar. Özel okul fiyatları geçen yıla göre 3 ila 4 kat artarak velileri zor durumda bırakıyor. Devlet okullarına olan ilginin artması bekleniyor.

özel okulLiselere Geçiş Sınavı ve Özel Okul Fiyatları

Liselere Geçiş Sınavı (LGS) tercih dönemine girilmesiyle, özel okul fiyatları tekrar gündeme geldi. Özel okulların fiyatları, geçen yıla göre 3 ila 4 kat arttı. Özel Alman Lisesi’nin ücreti yaklaşık 4 kat artarak 905 bin TL’ye yükseldi. Üsküdar Amerikan Lisesi 975 bin TL, Notre Dame de Sion Fransız Lisesi ise 953 bin TL talep ediyor. Koç Özel Lisesi ve Özel Amerikan Robert Koleji’nin yıllık eğitim ücretleri ise 1 milyon 50 bin TL seviyesinde.

okulOrtalama Fiyatlı Okulların Ücretleri

Ortalama fiyatlı okullardan Feyziye Mektepleri Vakfı Işık Okulları’nda, anaokulu, ortaokul ve liseye göre değişen fiyatlandırmalar mevcut. Anaokulu ücretleri 340 bin TL ile 400 bin TL arasında, ilkokul ücretleri 240 bin TL ile 475 bin TL arasında değişiyor. Liseye kayıt için ise 260 bin TL ila 525 bin TL arası bir ücret talep ediliyor. Ayrıca, 85 bin TL de yemek parası isteniyor.

Taksitle Ödeme ve Vade Farkı

Ödemeyi taksitle yapmak isteyen velilere yaklaşık yüzde 5 vade farkı ekleniyor. Bu uygulama hemen hemen tüm eğitim kurumlarında geçerli. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), özel okulların ücret artışları ile ilgili bir bilgilendirme yaptı. MEB’in açıklamasına göre, özel okulların ücret artışları için ÜFE ve TÜFE toplamının 2’ye bölünmesiyle bulunan rakam ara sınıflarda uygulanıyor. İlk kez kayıt olacak öğrenciler için ise okullar kendi ücretlerini belirliyor.

eğitimDevlet Okullarına Yoğun İlgi Bekleniyor

Bu yılki fiyat artışlarının yüksek olması nedeniyle, özel okullara giden öğrenci sayısının azalması ve devlet okullarına talebin artması bekleniyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Okumalısınız

spot_img