Ana SayfaGündemÖğrenciler Karne Alacak, Yaz Tatili Başlıyor: İşte Eğitimde Yeni Dönem

Öğrenciler Karne Alacak, Yaz Tatili Başlıyor: İşte Eğitimde Yeni Dönem

Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okullarda 20 milyon öğrenci, 14 Haziran’da karne alarak yaz tatiline girecek. Yeni düzenlemeler ve eğitimdeki yenilikler haberimizde.

20 Milyon Öğrenci Karne Alacak

Milli Eğitim Bakanlığı‘na (MEB) bağlı ilk ve ortaöğretim kurumlarında eğitim gören 20 milyonu aşkın öğrenci, 14 Haziran’da karne alarak yaz tatiline girecek. 2023-2024 eğitim öğretim yılı, 11 Eylül 2023’te başlamış ve birinci dönem ara tatili 13-17 Kasım 2023, ikinci dönem ara tatili ise 8-12 Nisan 2024 tarihlerinde gerçekleşmişti.

Yeni Karnelerde Değerlendirme Detayları

MEB, yeni tasarımıyla öğrencilere özel detaylı değerlendirmelerin yer aldığı karneleri öğrencilere dağıtacak. Sosyal etkinlikler de karnelerde “bilimsel”, “kültürel”, “sanatsal”, “sportif etkinlikler” ve “toplum hizmeti” başlıkları altında değerlendirilecek. Öğrencilerin sosyal etkinliklere katılımı, “katılım”, “ürün ortaya koyma”, “performans gösterme” ve “derece alma” düzeylerinde derecelendirilecek.

-yarin-20-milyon-ogrenci-iSınıf Geçme ve Yeni Düzenlemeler

MEB, bu yıl öğretmen ve öğrenciler için bir dizi düzenleme yaparak eğitim-öğretim sürecini güncelledi. Öğrencilerin başarı düzeylerine göre sınıf geçme şartları yeniden düzenlendi ve liselerde devamsızlık kriterleri güncellendi. Yeni uygulamalar arasında sınıf tekrarı ve açık öğretime geçişteki koşulların zorlaştırılması da bulunuyor.

Yeni Müfredat ve Öğretmen Eğitimi

Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli çerçevesinde hazırlanan yeni müfredat, 2024-2025 eğitim öğretim yılı itibarıyla kademeli olarak uygulanacak. Bu doğrultuda öğretmenlere yönelik eğitim çalışmaları da eylül ayında başlayacak.

öğretmen atamalarıÖğretmen Atamaları ve Sınavlar

Yaz döneminde yapılacak sözlü sınavlarla 20 bin sözleşmeli öğretmen atanacak. Öğrencilerin kademeler arası geçiş süreçleri ise LGS ve YKS sonuçlarının ardından başlayacak.

2024-2025 Eğitim-Öğretim Yılı

Gelecek eğitim öğretim yılı, 9 Eylül 2024 tarihinde başlayacak. Bu süreçte öğrenci ve öğretmenler için yeni müfredat ve uygulamalarla eğitim kalitesinin artırılması hedefleniyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Okumalısınız

spot_img