Ana SayfaGündemMurat Kurum ve Kemal Memişoğlu Yemin Ediyor; AK Parti'nin Vekil Sayısı 264'e...

Murat Kurum ve Kemal Memişoğlu Yemin Ediyor; AK Parti’nin Vekil Sayısı 264’e Düştü

Murat Kurum ve Kemal Memişoğlu bakan olarak yemin ediyor. Kurum’un vekilliğinin düşmesiyle AK Parti’nin sandalye sayısı 264’e indi.

Yeni Bakanlar Yemin Ediyor

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na atanan Murat Kurum ve Sağlık Bakanlığı’na atanan Kemal Memişoğlu, bugün Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu’nda yemin edecek. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından istifası kabul edilen Fahrettin Koca’dan boşalan Sağlık Bakanlığı’na Kemal Memişoğlu, Mehmet Özhaseki’den boşalan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na ise Murat Kurum atanmıştı.

ak partiAK Parti’nin Sandalye Sayısı Azaldı

Murat Kurum’un milletvekilliğinin düşmesiyle, AK Parti’nin Meclis’teki sandalye sayısı 264’e düştü. Bu değişiklikle birlikte TBMM’deki toplam milletvekili sayısı 593 oldu. Kurum’un milletvekilliğinin düşmesi nedeniyle AK Parti, Çevre Komisyonu üyeliği için yeni bir milletvekili belirleyecek ve komisyon başkanlığı için seçim yapılacak.

yeminYemin Töreni ve Kabine Toplantısı

Meclis Başkanvekili Bekir Bozdağ, yeni kabine üyelerini yemin etmek üzere kürsüye davet edecek. Murat Kurum ve Kemal Memişoğlu, Anayasa’nın 106. maddesi gereğince TBMM Genel Kurulu’nda ant içerek görevlerine resmen başlayacaklar. Yemin töreninin ardından iki yeni bakan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde düzenlenecek ilk Kabine Toplantısı’na katılacaklar.

Atamalar ve Meclis Süreci

TBMM Genel Kurulu’nda bugün, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın atamalarına ilişkin Cumhurbaşkanlığı tezkeresi okunacak. Ardından, TBMM Çevre Komisyonu Başkanı ve AK Parti İstanbul Milletvekili Murat Kurum’un milletvekilliğinin düştüğü bilgisi Genel Kurul’a sunulacak. Gelecek günlerde, Kurum’dan boşalan Çevre Komisyonu üyeliği için AK Parti tarafından yeni bir milletvekili belirlenecek ve komisyonda başkan seçimi yapılacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Okumalısınız

spot_img