Ana SayfaGündemMerkez Bankası Faizi Yüzde 50'de Sabit Bıraktı

Merkez Bankası Faizi Yüzde 50’de Sabit Bıraktı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, haziran ayı faiz kararını açıkladı. Faiz oranını yüzde 50’de sabit bıraktı. Detaylar için tıklayın!

Haziran Ayı Faiz Kararı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) haziran ayı faiz kararı açıklandı. Para Politikası Kurulu, faizi geçtiğimiz ay olduğu gibi yüzde 50’de sabit bıraktı. Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan başkanlığında toplanan kurul, ekonomistlerin beklentilerini doğruladı.

kıymetli madenFaiz Oranı Sabit Kaldı

Ekonomistlerin beklentileri doğrultusunda, Merkez Bankası politika faizini yüzde 50 seviyesinde sabit bıraktı. Mayıs ayında da aynı kararı alan kurul, enflasyonun ana eğiliminde geçici bir kesinti olduğunu belirtti.

Enflasyondaki Gelişmeler

Toplantı sonrası yapılan açıklamada, “Aylık enflasyonun ana eğilimindeki zayıflama mayıs ayında geçici bir kesintiye uğramıştır. Yakın döneme ilişkin göstergeler yurt içi talebin, halen enflasyonist düzeyde olmakla birlikte, yavaşladığını teyit etmektedir. Hizmet enflasyonundaki yüksek seyir ve katılık, enflasyon beklentileri, jeopolitik riskler ve gıda fiyatları enflasyonist baskıları canlı tutmaktadır. Kurul, enflasyon beklentileri ve fiyatlama davranışlarının öngörüler ile uyumunu yakından takip etmektedir.” denildi.

vergiiPara Politikasında Sıkı Duruş

Para Politikası Kurulu, parasal sıkılaştırmanın krediler ve iç talep üzerindeki etkilerini yakından izlediğini belirtti. Enflasyon üzerindeki yukarı yönlü risklere karşı ihtiyatlı duruşunu yineleyen kurul, aylık enflasyonun ana eğiliminde belirgin ve kalıcı bir düşüş sağlanana kadar sıkı para politikası duruşunu sürdüreceğini vurguladı.

Likidite ve Kredi Piyasaları

Kurul, kredi ve mevduat piyasalarında öngörülenin dışında gelişmeler olması durumunda parasal aktarım mekanizmasının ilave makroihtiyati adımlarla destekleneceğini belirtti. Likidite gelişmeleri yakından izlenirken, gerektiğinde sterilizasyon araçlarının çeşitlendirilerek etkin şekilde kullanılacağı ifade edildi.

Emekli MaaşlarıGelecek Adımlar

Para Politikası Kurulu, kararlarını öngörülebilir, veri odaklı ve şeffaf bir çerçevede alacağını belirtti. Enflasyon ve enflasyonun ana eğilimine ilişkin göstergelerin yakından takip edileceği ve fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda tüm araçların kararlılıkla kullanılacağı vurgulandı. Toplantı özeti beş iş günü içinde yayımlanacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Okumalısınız

spot_img