Ana SayfaGündemKurbanlık Seçiminde Dikkat: Şap ve Tüberküloz Tehlikesi

Kurbanlık Seçiminde Dikkat: Şap ve Tüberküloz Tehlikesi

Kurbanlık seçerken dikkat edilmesi gereken sağlık kriterleri, şap ve tüberküloz hastalıklarının belirtileri ve etkileri hakkında detaylı bilgiler.

Kurbanlık Seçiminde Sağlık ve Yaş Kriterleri

Kurban Bayramı yaklaşırken, vatandaşlar kurbanlık hayvan seçiminde dikkat etmesi gereken hususları merak ediyor. Veteriner Hekim Engin Hastaoğlu, sağlıklı ve uygun yaşta hayvan seçiminin önemine vurgu yaptı. Hastaoğlu, şap ve tüberküloz gibi ciddi bulaşıcı hastalıklara dikkat çekerek bu hastalıkların üreticilere ciddi ekonomik kayıplar yaşattığını belirtti.

kurbanlıkŞap ve Tüberküloz Hastalıklarının Tanımı

Hastaoğlu, şap hastalığının viral bir hastalık olduğunu ve etkeninin apto virüs olduğunu açıkladı. Türkiye’de yedi farklı serotipin görüldüğünü belirten Hastaoğlu, hayvan hareketlerinin yoğun olduğu dönemlerde bulaşma riskinin arttığını ifade etti. Tüberküloz ise, mikrobiyal bir hastalık olup solunum ve sindirim yoluyla insan ve hayvan sağlığını tehdit ediyor. Bu hastalık halk arasında verem olarak da biliniyor.

Hastalıkların Belirtileri ve Tüketim Uygunluğu

Hastaoğlu, şap hastalığının belirtilerinin canlı hayvan muayenesinde daha kolay saptanabildiğini belirtti. Şap hastalığı, yüksek ateş, ağızda beyaz veziküller ve tırnak lezyonları ile karakterizedir. Tüberküloz ise genellikle karkas ette belirlenir ve akciğer, göğüs boşluğu ve diğer organlarda tüberküllere rastlanabilir. Her iki hastalığın da ileri safhalarında hayvanın eti tüketime uygun değildir.

sağlıklı kurbanlıkSağlıklı Kurbanlık Nasıl Seçilir?

Kurbanlık alırken dikkat edilmesi gerekenler konusunda Hastaoğlu, hayvanın sağlık durumunun ve besi durumunun iyi olmasının önemine dikkat çekti. Büyükbaş hayvanların 2 yaş ve üzeri, küçükbaş hayvanların ise 1 yaş ve üzerinde olması gerektiğini belirtti. Hayvanın tüm uzuvlarının eksiksiz olması ve tüylerinin parlak olması gerektiğini vurguladı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Okumalısınız

spot_img