Ana SayfaGündemKaradeniz'in En Büyük Serasında İlk Domates Hasadı Gerçekleşti

Karadeniz’in En Büyük Serasında İlk Domates Hasadı Gerçekleşti

Samsun’da Karadeniz’in en büyük serasında sezonun ilk domates hasadı yapıldı. Detaylar haberimizde!

Sezonun İlk Domates Hasadı Yapıldı

Samsun’un Çarşamba ilçesinde yer alan Karadeniz’in en büyük sebze serasında, sezonun ilk domates hasadı gerçekleştirildi. Samsun Tarım ve Orman İl Müdürü İbrahim Sağlam’ın katılımıyla yapılan hasat, bölgedeki yaş sebze sektörü hakkında önemli bilgilerin paylaşılmasına da vesile oldu.

Yaş Sebze Sektörünün Önemi

Hasat sırasında konuşan İl Müdürü İbrahim Sağlam, yaş sebze sektörünün insanlık için hayati bir işlev taşıdığını vurguladı. Sağlam, “Yaş sebze sektörü, bitkisel karbonhidrat, protein ve vitaminlerin üretimi ve tüketimiyle doğrudan insan yaşamını etkileyen bir sektördür. Samsun, verimli ovaları ve geniş tarım alanları sayesinde sebze üretiminde Türkiye’de ön sıralarda yer alıyor” dedi.

domates (2)Samsun’un Tarımsal Potansiyeli

Sağlam, Samsun’un tarımsal potansiyeline dikkat çekerek, “Kızılırmak ve Yeşilırmak nehirlerinin bereketlendirdiği Bafra ve Çarşamba ovalarına sahip olan Samsun, birçok tarımsal üründe ülkemizde ilk sıralarda yer alıyor. İklim ve toprak şartlarının uygunluğu, coğrafi yapısının tüketim merkezlerine yakınlığı ve organik üretimin rahatlıkla yapılabileceği tarımsal yapının varlığı ile Samsun, sebze yetiştiriciliğinde Türkiye’nin önde gelen illerindendir” ifadelerini kullandı.

çarşambaSeranın Teknik Detayları ve Destekleri

Sağlam, hasadı yapılan seranın 75 bin metrekare kapalı alanda üretim yaptığını belirtti. Şu anda 23 kadrolu çalışanı bulunan serada, sezonda 100 kadar yevmiyeli personel çalışıyor. Genellikle yaz döneminde domates, kış döneminde ise marul üretimi yapılıyor. Yıllık 1.100 ton domates ve 80 ton patlıcan üretimi gerçekleştirilen serada, ürünler ağırlıklı olarak Samsun, Ordu, Giresun ve Trabzon illerine satılıyor.

Seranın kırsal kalkınma yatırımlarından destek aldığını belirten Sağlam, “Sera, polikarbon örtülü çelik konstrüksiyonlu, damla sulama sistemli olarak inşa edilmiştir ve enerji ihtiyacını karşılamak için güneş enerji sistemi kurulmuştur. Proje toplam tutarı 3 milyon 787 bin TL olup, 1,5 milyon TL destekleme ödemesi yapılmıştır” dedi.

Bereketli Bir Sezon Dileği

Hasadın Samsun ve ülke tarımına hayırlı olmasını dileyen İbrahim Sağlam, bol ve bereketli bir sezon temennisinde bulundu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Okumalısınız

spot_img