Ana SayfaGündemKaradeniz'e Yeni Türler: Mavi Yengeç ve Balon Balığı Tehlikesi!

Karadeniz’e Yeni Türler: Mavi Yengeç ve Balon Balığı Tehlikesi!

Küresel ısınma Karadeniz’in ekosistemini değiştiriyor. Mavi yengeç ve balon balığı Karadeniz’e yerleşiyor. Detaylar için tıklayın!

Sinop Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi’nden Prof. Dr. Osman Samsun, deniz suyu sıcaklıklarının artmasıyla birlikte Karadeniz‘de yeni türlerin ortaya çıktığını belirtti. Kızıldeniz ve okyanuslarda yaşam süren mavi yengeç ve balon balığı gibi türler, Karadeniz’deki balıkçıların ağlarına takılmaya başladı.

balon balığıMavi Yengeç ve Balon Balığının Etkileri

Mavi yengeç ilk kez 2013’te Karadeniz’de görülmüş olup, bu türün varlığı küresel iklim değişikliğinin net bir göstergesi olarak kabul ediliyor. Balon balığı ise, Karadeniz’deki diğer canlılar üzerinde olumsuz etkiler yaratıyor. Kızıldeniz’den Akdeniz’e, oradan Ege’ye ve en sonunda Karadeniz’e ulaşan bu tür, yerel türler üzerinde baskınlık kurarak ekosistemi değiştiriyor.

yengeçMavi Yengecin Özellikleri

Yenilebilir ve besin değeri yüksek olan mavi yengeç, Karadeniz’de 22 santimetreye kadar büyüyebiliyor. Yapılan araştırmalar, bu türün Karadeniz’de yumurtladığını ve hızla yayıldığını gösteriyor. Gelecekte, bu türün popülasyonunun nasıl değişeceği ve ekosistemi nasıl etkileyeceği bilimsel çalışmalarla ortaya konacak.

karadenizGelecekte Karadeniz’de Daha Fazla Tür Bekleniyor

Prof. Dr. Osman Samsun, deniz suyu sıcaklığının artmasıyla Karadeniz’e daha fazla yeni türün gelmesini beklediklerini ifade etti. Mavi yengeç ve balon balığının yanı sıra, küresel iklim değişikliğinin etkisiyle farklı deniz canlılarının da Karadeniz’de görülmesi olası.

nadir gorulen mavi yengec karade

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Okumalısınız

spot_img