Ana SayfaGündemKamuda Çift Maaş Dönemi Sona Eriyor: Yeni Yasa Teklifi TBMM'de

Kamuda Çift Maaş Dönemi Sona Eriyor: Yeni Yasa Teklifi TBMM’de

Kamuda çift maaş uygulamasına son veren yasa teklifi Meclis’e sunuldu. Teklif, tasarruf tedbirleri ve elektrikli araç teşviklerini içeriyor.

AK Parti’den Tasarruf Tedbirleri İçeren Yasa Teklifi

AK Parti, kamu kurum ve kuruluşlarında tasarruf tedbirlerinin etkin bir şekilde uygulanması amacıyla hazırlanan yasa teklifini TBMM Başkanlığı’na sundu. Teklif, deprem bölgesindeki belediye gelirlerinden bürokratların ek gelir sınırına, elektrikli araçlar için ÖTV teşvikine kadar birçok önemli düzenlemeyi içeriyor.

Deprem Bölgesindeki Belediyelere Özel Düzenlemeler

Deprem bölgesindeki 11 ilin nüfus azalması nedeniyle belediye gelirlerinde yaşanabilecek düşüşleri önlemek için 30 Haziran 2027 tarihine kadar bu illerde 2023 yılı Ocak ayı nüfus verileri esas alınacak. Böylece belediye gelirlerinde düşüş yaşanmasının önüne geçilecek.

3 73UTHazine ve Maliye Bakanlığı Denetiminde Tasarruf Tedbirleri

Tasarruf tedbirlerinin uygulanması Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından takip edilecek. Önlemlere uymayan kamu kurumlarına disiplin cezası verilecek ve yapılan işlemlerin sonuçları Cumhurbaşkanlığı’na bildirilecek.

Kamuda Çift Maaşa Sınır

Kamu kurumlarındaki yöneticiler, üstlendikleri görevler için sadece tek bir maaş alabilecek. Ayrıca, yöneticilere huzur hakkı, ücret, ikramiye gibi ödemelerle aylık toplam net tutar 92 bin lirayı geçemeyecek. Bu tutarı aşan kısım Hazine’ye aktarılacak.

640xauto 45Belediye Bütçelerinde Aydınlatma Payı Düzenlemesi

Belediye bütçelerinden genel aydınlatma için kesilen paylar yeniden düzenlendi. Büyükşehir belediyelerinde yüzde 20 olan oran yüzde 30’a, diğer belediyelerde yüzde 10 olan oran yüzde 15’e çıkarıldı. Bu düzenleme 1 Ağustos 2024 tarihinde yürürlüğe girecek.

Elektrikli Araçlar İçin ÖTV Teşviki

Yeni yasa teklifi, elektrikli araçları teşvik etmeyi amaçlıyor. Sadece araç dışından şarj edilebilen hibrit elektrikli araçlardan, kilometre başına karbondioksit emisyonu 25 gramın altında olanlar ve 70 kilometre üzerinde elektrikli motor menziline sahip olanların ÖTV oranları, motor silindir hacmi ve matrah eşiklerine göre belirlenecek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Okumalısınız

spot_img