Ana SayfaGündemKabul etmeyen uçağa binemeyecek... TBMM'de görüşüleceği tarih netleşti

Kabul etmeyen uçağa binemeyecek… TBMM’de görüşüleceği tarih netleşti

TBMM Genel Kurulu, 2 Temmuz’da Türk Sivil Havacılık Kanunu ve Öğretmenlik Mesleği Kanunu Tekliflerini ele alacak. Detaylar haberimizde.

TBMM Genel Kurulu 2 Temmuz’da Önemli Kanun Tekliflerini Görüşecek

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu, haftalık çalışmasına 2 Temmuz Salı günü başlıyor. Gündemde, Türk Sivil Havacılık Kanunu ve bazı kanunlarda değişiklik yapılmasına dair teklif yer alıyor.

Demirleme Ücret Tarifesi Düzenlemesi

Yeni düzenlemeye göre, demirleme ücret tarifesi, geminin seferi, demirde kalma süresi, aylık veya yıllık toplu ödeme, demirleme nedeni ve demirlediği yer gibi unsurlar dikkate alınarak geminin grostonu başına 2 lirayı geçmemek üzere Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından belirlenecek.

BOĞAZLARBoğazlardan Geçiş ve Kılavuzluk Hizmetleri

İstanbul ve Çanakkale Boğazlarından geçiş sırasında verilecek kılavuzluk ve römorkörcülük hizmetleri, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından belirlenen usul ve esaslar dahilinde Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü tarafından yürütülecek. Bu hizmetleri verenler, yükümlülüklere aykırı hareket etmeleri durumunda 100 bin liradan 2 milyon liraya kadar idari para cezasına çarptırılacak.

HAVACILIKHavacılık Güvenliği ve Uçağa Binme Kuralları

Havacılık güvenlik tedbirleri, can ve mal güvenliğini sağlamak amacıyla genel kolluğun gözetiminde özel güvenlik görevlileri tarafından da yerine getirilecek. Yolcular, havalimanlarında yapılan teknik cihaz kontrollerinin sonuçlandırılamaması durumunda elle aranmayı kabul etmezlerse havaalanı ve hava aracına alınmayacak.

Öğretmenlik Mesleği Kanunu Teklifi

Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonunda, AK Parti milletvekillerinin imzasını taşıyan Öğretmenlik Mesleği Kanunu Teklifi görüşülecek. Bu teklif ile Milli Eğitim Akademisi kurulacak ve öğretmenlik mesleği yeterlilikleri çerçevesinde belirlenen teorik ve uygulamalı derslerden oluşan hazırlık eğitimi verilecek.

ogretmen-atama-1Öğretmenlere Yeni Haklar ve Yükümlülükler

Öğretmen adaylarına hazırlık eğitimi sürecinde belirlenen tutarda aylık ödeme yapılacak. Üç yıllık çalışma süresini tamamlayan sözleşmeli öğretmenler, talepleri halinde görev yaptıkları yerde öğretmen kadrolarına atanacak. Ayrıca, bazı suçlardan mahkum olanların öğretmenliği sona erecek ve öğretmenlere yönelik suçlarda cezalar artırılacak.

Komisyon Gündemleri ve Bilgilendirmeler

İhtisas komisyonları da toplanarak gündemdeki konuları ele alacak. İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Bakanlığın çalışmaları hakkında Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonunu bilgilendirecek. TBMM İliç Maden Kazasını Araştırma Komisyonu, çeşitli mühendislik odaları ve akademisyenlerin katılımıyla toplanacak.

Salı ve çarşamba günleri ise Mecliste grubu bulunan siyasi partilerin grup toplantıları yapılacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Okumalısınız

spot_img