Ana SayfaGündemİsrail'de Yeni Dönem: Ultra-Ortodoks İlahiyat Öğrencileri Askere Alınacak

İsrail’de Yeni Dönem: Ultra-Ortodoks İlahiyat Öğrencileri Askere Alınacak

İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant, ultra-Ortodoks ilahiyat öğrencilerinin askere alınmasına yönelik planı onayladı. Yeni düzenleme ile ilahiyat öğrencileri de askerlik yapacak.

İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant, ultra-Ortodoks ilahiyat öğrencilerinin askere alınmasına yönelik planı onayladı.

Gallant’tan Kritik Onay

İsrail Savunma Bakanlığı, Savunma Bakanı Yoav Gallant’ın ultra-Ortodoksların askere alınması kararını onayladığını açıkladı. Bu kararla birlikte, uzun yıllardır askerlikten muaf tutulan ilahiyat öğrencileri de askerlik yapacak.

Toplantının Ardından Açıklama

Savunma Bakanı Gallant, İsrail Genelkurmay Başkanı Herzi Halevi ve diğer yetkililerle yaptığı toplantının ardından, İsrail Savunma Kuvvetleri’nin askere alımlarla ilgili sürecin iyileştirilmesine yönelik çalışmalara başladığını belirtti. Gallant, önümüzdeki ay ultra-Ortodoksların askere alınmasını onayladığını duyurdu.

Gallant ve Halevi’den Ortak Mesaj

Açıklamada, Gallant ve Halevi’nin, ultra-Ortodoksların askere alınmasının bir gereklilik olduğunu vurguladıkları belirtildi. Emrin, asker adaylarının belirlenmesi için ilk tarama ve değerlendirme amacıyla verildiği kaydedildi.

Askerlik Süresi ve Muafiyetler

İsrailliler, yasalar gereği 24-32 ay askerlik yapıyor. İsrail’in yüzde 21’lik Arap azınlığının büyük bir kesimi askerden muaf tutulurken, ultra-Ortodoks ilahiyat öğrencileri yıllardır askerlik yapmıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Okumalısınız

spot_img