Ana SayfaDünyaİsrail ve Hamas Arasında Yeni Ateşkes Teklifi: Arabulucular Devrede

İsrail ve Hamas Arasında Yeni Ateşkes Teklifi: Arabulucular Devrede

İsrail ve Hamas arasında yeni ateşkes teklifi görüşmeleri sürüyor. Arabulucular Mısır ve Katar, taraflar arasında anlaşma sağlamaya çalışıyor.

Hamas’tan Yeni Ateşkes Teklifi

İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları devam ederken, Hamas’ın yeni bir ateşkes teklifi sunduğu açıklandı. Bu teklif, arabulucular Mısır ve Katar aracılığıyla İsrail’e iletildi. Hamas lideri İsmail Haniye, bu süreçte Katarlı ve Mısırlı arabulucularla telefon görüşmeleri gerçekleştirerek Gazze’deki savaşı sonlandırma konusunda görüş alışverişinde bulundu.

Uzun Süredir Devam Eden Görüşmeler

Gazze’de ateşkes sağlanması için Hamas ve İsrail arasında aylardır süren görüşmelerde yeni bir taslak üzerinde çalışılıyor. Hamas’ın yeni ateşkes teklifini arabulucular Mısır ve Katar’a ilettiği belirtilirken, bu teklifin detayları kamuoyu ile paylaşıldı.

Hamas’ın Açıklamaları

Hamas’ın Telegram hesabından yapılan açıklamada, “Filistin halkımıza yönelik saldırıların durdurulması amacıyla arabulucu kardeşlerimizle (Mısır-Katar) fikir alışverişinde bulunduk.” ifadeleri kullanıldı. Ayrıca, Hamas lideri Haniye’nin son gelişmelerle ilgili Türk yetkililerle de görüştüğü bildirildi.

İsrail’de Güvenlik Kabinesi Toplanıyor

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Hamas’ın Gazze’de olası ateşkes anlaşmasına yönelik önerilerini görüşmek üzere bu akşam güvenlik kabinesini toplayacak. İsrail Başbakanlığı’ndan bir kaynak, kabine toplanmadan önce Netanyahu’nun ateşkes müzakere ekibiyle istişarelerde bulunacağını açıkladı.

Esir Takası Görüşmeleri

İsrail Başbakanlık Basın Ofisi’nin Mossad adına yaptığı esir takası anlaşmasına ilişkin açıklamada, Hamas’tan yanıt geldiği belirtildi. Açıklamada, “Rehine (takası) anlaşmasında arabulucular, Hamas’ın rehinelerin serbest bırakılması anlaşması teklifine verdiği yanıtı müzakere ekibine iletti.” ifadelerine yer verildi.

Bu süreçte, tarafların ateşkes ve esir takası konularında anlaşmaya varıp varamayacağı merakla bekleniyor. Arabulucuların çabaları, bölgedeki tansiyonun düşmesi ve barışın sağlanması için büyük önem taşıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Okumalısınız

spot_img