Ana SayfaDünyaİran'ın Yeni Cumhurbaşkanı Türk Kökenli Lider Mesud Pezeşkiyan Seçildi

İran’ın Yeni Cumhurbaşkanı Türk Kökenli Lider Mesud Pezeşkiyan Seçildi

İran’da yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Türk kökenli lider Mesud Pezeşkiyan, oyların yüzde 53,7’sini alarak ülkenin 9. Cumhurbaşkanı oldu. Detaylar haberimizde.

İran’ın Yeni Cumhurbaşkanı: Mesud Pezeşkiyan

İran‘da yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerinde, reformist Tebriz Milletvekili ve eski Sağlık Bakanı Mesud Pezeşkiyan, oyların yüzde 53,7’sini alarak ülkenin 9. Cumhurbaşkanı seçildi. Pezeşkiyan, seçimlerin ikinci turunda muhafazakar adayı geride bırakarak yeni görevine başladı.

turk-kokenli-lider-iran-in-9-uncSeçim Sonuçları ve Katılım

İran İçişleri Bakanlığı Seçim Merkezi Sözcüsü Muhsin İslami’nin açıklamasına göre, seçimlerde toplam 30 milyon 530 bin 157 oy kullanıldı. Pezeşkiyan, 16 milyon 384 bin 403 oy alarak cumhurbaşkanlığına seçildi. Katılım oranı ise yüzde 49,8 oldu.

iran-yeni-cumhurbaskanini-sectiMesud Pezeşkiyan’ın Yaşamı ve Kariyeri

Mesud Pezeşkiyan, 29 Eylül 1954’te İran’ın Mahabad şehrinde Türk kökenli bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Tıp eğitimini Tebriz Üniversitesi’nde tamamlayan Pezeşkiyan, 1980-1988 yılları arasında İran-Irak savaşında doktor olarak görev aldı.

Siyasi kariyeri ise 1997 yılında Sağlık Bakanı Yardımcısı olarak başladı ve 2001’de Sağlık Bakanı olarak atandı. 2008 yılında Tebriz Milletvekili seçilen Pezeşkiyan, 2016 yılında İran Meclis Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı. 2021’de cumhurbaşkanlığı için adaylık başvurusu reddedilen Pezeşkiyan, 2024 seçimlerinde reformistlerin adayı olarak yarıştı ve zafer kazandı.

turk-kokenli-lider-iran-in-9-unc (1)Sonuç ve Değerlendirme

Mesud Pezeşkiyan‘ın cumhurbaşkanlığı görevine seçilmesi, İran siyasi arenasında önemli bir dönüm noktası olarak değerlendiriliyor. Reformist kimliğiyle bilinen Pezeşkiyan’ın yeni görevi, ülkenin iç ve dış politikalarında nasıl bir yön izleyeceği konusunda merakla bekleniyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Okumalısınız

spot_img