Ana SayfaGündemİmamoğlu Berlin'de Kardeş Şehir Anlaşmasını Kutladı

İmamoğlu Berlin’de Kardeş Şehir Anlaşmasını Kutladı

İstanbul ve Berlin arasındaki kardeş şehir ilişkisinin 35. yıldönümünde Ekrem İmamoğlu ve Kai Wegner’in buluşması ve iş birliği perspektifleri.

Türkiye Belediyeler Birliği Başkanı ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Berlin ziyareti kapsamında Almanya’nın başkenti Berlin’de Berlin Belediye Başkanı Kai Wegner ile bir araya geldi. İki lider, İstanbul ve Berlin arasında imzalanan kardeş şehir anlaşmasının 35. yıldönümünü kutladı.

Berlin

Kardeş Şehir İlişkilerinin Güçlenmesi

İmamoğlu ve Wegner, Berlin’deki görüşmelerinde kardeş şehir ilişkilerini daha da güçlendirmenin önemine vurgu yaptılar. İstanbul’un ve Berlin’in, kültürel, ticari ve turizm alanlarında iş birliğini artırarak ortak kazanımlar elde etmeyi hedeflediklerini belirttiler.

Demokrasi ve Barışın Teminatı Olarak Şehirler

İmamoğlu, şehirlerin günümüz dünyasında barışın ve demokrasinin güvencesi olduğunu vurgulayarak, Türkiye ve Almanya’nın yanı sıra Avrupa, Ortadoğu ve Kafkaslar gibi geniş coğrafyalara olumlu mesajlar vermenin önemine dikkat çekti. Wegner ise şehir ortaklığını genişletme konusundaki kararlılıklarını dile getirdi.

Geleceğe Yönelik İş Birliği

İmamoğlu ve Wegner, gelecekte İstanbul ve Berlin arasındaki kardeş şehir ilişkilerini daha da güçlendirmeyi ve bu çerçevede kültürel etkileşimi, sanatı, sporu ve ticareti desteklemeyi amaçladıklarını belirttiler. İki lider, Türk-Alman dostluğunu simgeleyen bu ilişkinin, hem şehirlerine hem de halklarına önemli katkılar sağladığını vurguladılar.

İmamoğlu ve Wegner’in Berlin ziyareti, Türkiye ve Almanya arasındaki şehir düzeyindeki iş birliğinin derinleşmesine olanak tanıyacak yeni adımların atılmasına vesile oldu. İki şehrin liderleri, ortak projeler ve etkinlikler düzenleyerek Türk-Alman ilişkilerinin daha da güçlenmesini sağlamayı hedefliyorlar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Okumalısınız

spot_img