Ana SayfaGündemİHA ve Dronlar İçin Özel Hava Otobanları Geliyor

İHA ve Dronlar İçin Özel Hava Otobanları Geliyor

Bakan Abdulkadir Uraloğlu, İHA ve dronlar için şehir içi ve şehirler arası özel hava koridorları oluşturulacağını duyurdu.

Yeni Hava Koridorları ve Güzergahlar

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, İHA ve dronların şehir içi ve şehirler arası uçuşlarını düzenleyecek özel hava koridorları oluşturacaklarını açıkladı. Bakan Uraloğlu, yazılı açıklamasında, dronlar için planlanan hava otobanlarına dair önemli bilgiler verdi.

Avrupa’nın Öncü Dron Koridorlarından Biri Olacak

Uraloğlu, bu yeni güzergahların Avrupa’nın sayılı otonom dron koridorlarından biri olacağını belirtti. Birçok ülkenin amatör İHA ve dronlar için yeni düzenlemeler hazırlamaya başladığına dikkat çeken Uraloğlu, bu adımın Türkiye için önemli bir gelişme olacağını vurguladı.

Güvenli ve Kontrollü Uçuşlar

Bakan Uraloğlu, oluşturulacak hava otobanlarıyla İHA ve dronların uygunsuz uçuşlarının önleneceğini ve aynı zamanda takip ve trafik yönetim sisteminin de hayata geçirileceğini belirtti. Uraloğlu, “Hava araçlarının belirlenen güzergahların dışına çıkmasını engelleyeceğiz. Amacımız, her ulaşım modunda olduğu gibi, İHA’lar ve dronlar için de güvenliği sağlamak” dedi.

Tamir İstasyonları ve Yeni Sistem

Yeni sistemle birlikte, güzergahlar üzerine tamir istasyonları kurulacağını açıklayan Uraloğlu, İHA’ların güvenlikten tarıma, kargodan orman yangınlarıyla mücadeleye kadar farklı amaçlarla kullanıldığını söyledi. Uraloğlu, bu sistemle uygunsuz uçuşların engelleneceğini ve hassas bölgelerde güvenlik zafiyeti oluşmamasının amaçlandığını belirtti.

Dijital Uygulama ve Kontrol Mekanizması

Yeni sistemle operatörlerin mobil uygulamalar üzerinden uçuş izni alma ve hava sahası bilgilerini görme imkanı bulacağını ifade eden Uraloğlu, “SHGM’nin yeni sivil havacılık modelleri üzerinde çalıştığını” belirtti. Ayrıca, İHA ve dronlar için takip ve trafik yönetim sistemi kurulacağını ve bu araçların mevcut hava sahasına entegrasyonunun sağlanacağını ekledi. Dronların sistem bilgileri, konum, irtifa, hız ve pilot bilgilerinin canlı olarak havacılık kontrol merkezine iletileceği ve kayıt altına alınacağı belirtildi.

Sonuç ve Gelecek Planları

Bakan Uraloğlu, trafik yönetimi ve uçuş izinlerinin tek bir merkezden hızlı, kolay ve emniyetli bir şekilde gerçekleştirileceğini söyledi. Ayrıca, dronların arıza, pil bitmesi veya olumsuz durumlar için güzergahlar üzerine tamir istasyonları kurmayı planladıklarını belirtti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Okumalısınız

spot_img