Ana SayfaEkonomiHububat Sektörü TİM İlk 1000'de Gücünü Gösteriyor!

Hububat Sektörü TİM İlk 1000’de Gücünü Gösteriyor!

Hububat, bakliyat ve yağlı tohumlar sektörü, TİM İlk 1000’de 84 firma ile temsil ediliyor. Hedef 2024 yılında 14 milyar dolar ihracat!

Türkiye’nin gıda ihracatında açık ara lideri olan hububat, bakliyat ve yağlı tohumlar sektörü, TİM İlk 1000 İhracatçı Listesi’nde 84 firma ile güçlü bir temsile sahip. Sektör, 2023 yılında 12,4 milyar dolar döviz kazandırarak ülke ekonomisine önemli katkı sağladı.

Hedef 100 Firma ile 14 Milyar Dolar!

Ege Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (EHBİB) Yönetim Kurulu Başkanı Muhammet Öztürk, hedeflerinin 2024 yılında ihracatı 14 milyar dolara çıkarmak ve TİM İlk 1000 listesinde 100 firma ile yer almak olduğunu açıkladı. Bu hedef doğrultusunda sektör fuarlara büyük standlarla katılıyor ve “Türkiye Gıda İhracatçıları” markasıyla tanıtım faaliyetlerini sürdürüyor.

Ege İhracatta Öne Çıkıyor

Ege Bölgesi, hububat, bakliyat ve yağlı tohumlar ihracatında da öne çıkıyor. EHBİB üyeleri arasında TİM İlk 1000 İhracatçı Listesi’nde yer alan üçüncü firma Ferrero Türkiye Çikolata ve Tarım Ürünleri San. ve Dış Tic. A.Ş., listede 445 basamak birden yükselerek 368. sıraya çıktı.

Diğer Başarılı Firmalar

Abalıoğlu Yağ Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi, 200. sıradan listeye girerek sektörde en çok ihracat yapan 12. firma oldu. Yonca Gıda Sanayi İşletmeleri İç ve Dış Ticaret Anonim Şirketi ise listede 9 sıra ilerleyerek 163. sıraya yükseldi.

Petfood Sektörü de Temsilde

Ege Bölgesi’nin kedi-köpek maması üretim merkezi olması, Lider Petfood Yem Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi’nin TİM İlk 1000 İhracatçı Listesi’ne girmesini sağladı. Firma listede 731. sırada yer aldı.

Sektördeki başarının anahtarının geniş ürün gamı, kümelenme çalışmaları ve TURQUALITY ve UR-GE gibi projelerle yetkinliklerin artırılması olduğunu belirten Öztürk, Türk gıda ürünlerinin tanıtımına büyük önem verdiklerini vurguladı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Okumalısınız

spot_img