Ana SayfaDünyaHindistan'da Aşırı Yağışlar: Sel ve Toprak Kaymalarında 16 Ölü

Hindistan’da Aşırı Yağışlar: Sel ve Toprak Kaymalarında 16 Ölü

Hindistan’da aşırı yağışların yol açtığı sel ve toprak kaymalarında 16’dan fazla kişi öldü, 300 binden fazla kişi evlerini terk etti.

Hindistan‘ın kuzeydoğusunda aşırı yağışların neden olduğu sel ve toprak kaymalarında iki hafta içinde 16’dan fazla kişi yaşamını yitirdi. Bölgedeki afet, binlerce insanın hayatını etkiledi ve büyük bir yıkıma yol açtı.

1110791300 Binden Fazla Kişi Evlerini Terk Etti

Aşırı yağışlar nedeniyle 300 binden fazla kişi, sular altında kalan evlerini terk etmek zorunda kaldı. Assam, Sikkim, Manipur ve Meghalaya eyaletlerinde yağışların neden olduğu sel ve toprak kaymaları büyük hasara neden oldu.

Kurtarma Çalışmalarında Ordu Görevde

Assam eyaletinde, Hindistan ordusu kurtarma çalışmalarına katıldı. Brahmaputra Nehri’nde küçük bir adada dört gün mahsur kalan 13 balıkçı, askeri helikopterle güvenli bir bölgeye taşındı. Changlang bölgesinde sular altında kalan bir okuldan ise 70 öğrenci ve öğretmen kurtarıldı.

6Sp8D6OozUyN92uT A5YhgYollar ve Köprüler Hasar Gördü

Sikkim, Manipur ve Meghalaya eyaletlerinde birçok yol ve köprü, yağışların etkisiyle ciddi şekilde zarar gördü. Yetkililer, altyapı hasarının büyük olduğunu ve onarım çalışmalarının başladığını bildirdi.

Muson Yağmurlarının Etkisi

Resmi rakamlara göre, ülkenin kuzeydoğusundaki altı eyalette, Mayıs ayının sonundan bu yana sel ve toprak kaymaları nedeniyle 80’den fazla kişi hayatını kaybetti. Her yıl Haziran-Eylül döneminde meydana gelen muson yağmurları bölgede büyük hasara yol açıyor.

1200x675 cmsv2 9864725d f1da 58dİklim Değişikliği ve Düzensiz Yağışlar

Bilim insanları, Bangladeş ve Hindistan’ın kuzeydoğu bölgelerinde son yıllarda görülen düzensiz ve aşırı yağışların iklim değişikliğinden kaynaklandığını belirtiyor. Bu durum, bölgedeki muson yağmurlarının daha yıkıcı olmasına neden oluyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Okumalısınız

spot_img