Ana SayfaSağlıkGırtlak Nakli Sonrası Konuşma Yetisini Geri Kazandı

Gırtlak Nakli Sonrası Konuşma Yetisini Geri Kazandı

Marty Kedian, gırtlak nakli sonrası konuşma yetisini geri kazandı. ABD’de üçüncü kez gerçekleştirilen bu operasyon, hastaların yaşam kalitesini artırıyor.

ABD’de yaşayan Marty Kedian, gırtlak nakli ameliyatı ile konuşma yetisini geri kazandı. Arizona’daki bir hastanede gerçekleştirilen bu nakil, ABD’de üçüncü kez başarıyla tamamlandı.

Konuşmanın Önemi

Marty Kedian, operasyon sonrasında konuşmanın ne kadar önemli olduğunu vurguladı ve yaklaşık bir saat boyunca konuşabildiğini belirtti. Konuşma yetisini geri kazanmanın hayatındaki büyük değişimi anlattı.

gırtlakkOperasyon Detayları ve Gelecek Planları

Amerika’da benzer operasyonların 9 kişiye daha yapılması planlanıyor. Çalışmayı yürüten Dr. David Lott, sesini kaybeden hastaların dış dünya ile iletişimlerinin azaldığını ve bu nedenle içlerine kapandıklarını belirtti. Konuşma yetisinin geri kazanılmasının, hastaların yaşam kalitesini önemli ölçüde artırdığını ifade etti.

girtlak-kanseri-01Uygun Aday: Marty Kedian

Marty Kedian, 10 yıl önce gırtlak kıkırdağı kanseri teşhisi konmuş bir hasta. Hastalığın yavaş ilerlemesi, onu bu çalışma için ideal bir aday haline getirdi. Çalışmanın ilk bulguları ve operasyonun sonuçları, ‘Mayo Clinic Proceedings’ dergisinde yayımlandı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Okumalısınız

spot_img