Ana SayfaDünyaFilipinler'de Suçlulara Estetik Operasyonu

Filipinler’de Suçlulara Estetik Operasyonu

 Filipinler’de suçlulara estetik operasyon yapan gizli hastaneler ortaya çıkarıldı. Baskında 3 doktor ve 1 eczacı tutuklandı.

Gizli Hastanelerde Suçlulara Estetik Operasyon

Filipinler‘in Pasay kentinde yapılan baskında, suçlulara estetik operasyon hizmetleri sunan gizli hastaneler ortaya çıkarıldı. İhbar üzerine tespit edilen bu hastanelerde, saç ekimi, diş implantları ve cilt beyazlatma gibi çeşitli estetik hizmetler verildiği belirlendi.

gizli hastanelerOperasyonun Detayları

Başkent Manila’da iki hastanenin daha önce ortaya çıkarıldığını belirten yetkililer, önümüzdeki haftalarda bu yasadışı merkezlerin kapatılacağını söyledi. Cumhurbaşkanlığı Organize Suçla Mücadele Komisyonu (PAOCC) Sözcüsü Winston John Casio, baskın sırasında ele geçirilen ekipmanlarla ilgili açıklamalarda bulundu.

Casio: “Yeni Bir İnsan Yaratabilirsiniz”

Casio, ele geçirilen saç ekimi aletleri, diş implantları ve cilt beyazlatıcı serumların, suçluların dış görünüşlerini tamamen değiştirmelerine imkan tanıdığını belirtti. Ayrıca, izleme altında olan ve Pasay’daki hastanelerin dört katı büyüklüğünde olan iki merkez daha tespit edildiğini açıkladı.

Pogos ve Suç Faaliyetleri

Filipinler’de internet üzerinden kumar oynama imkanı sunan sitelere Pogos adı veriliyor. Bu sitelerde çalışan kişilerin, suç faaliyetlerinde bulunarak bu gizli hastaneleri kullandığına inanılıyor. Polis, Pogos’un telefon dolandırıcılığı ve insan kaçakçılığı gibi suçlarla bağlantılı olduğunu belirtti.

Tutuklamalar ve Ele Geçirilenler

Pasay’daki baskında, ikisi Vietnam’dan ve biri Çin’den olmak üzere üç doktor, Çinli bir eczacı ve Vietnamlı bir hemşire tutuklandı. Bu kişilerin Filipinler’de çalışma izni olmadığı tespit edildi. Casio, bu hastanelerin sıradan klinikler gibi göründüğünü ancak içlerinde ileri teknolojiye sahip olduklarını vurguladı.

Pogos’un Suç Bağlantıları

Pogos sektörü, eski devlet başkanı Rodrigo Duterte döneminde gelişti. Ancak halefi Ferdinand Marcos Jr, Pogos’ların suç bağlantılarına yönelik hukuki baskılar uygulamaya başladı. Casio, Başkan’ın Filipinler’in dolandırıcılık merkezi olarak anılmasını istemediğini ve bu merkezlerin peşine düşmeleri yönünde talimat verdiğini söyledi.

Son Gelişmeler ve Tutuklamalar

Aralık 2022’de, polisten kaçmak için estetik ameliyat geçiren bir Çinli mafya üyesi tutuklandı. Casio, bu tür vakaların yer altı hastaneleriyle bağlantılı olabileceğini belirtti. Ayrıca, Alice Guo adlı bir belediye başkanının ofisinin yakınında bir Pogo dolandırıcılık merkezi tespit edilmesi sonrası, casusluk suçlamalarıyla ülke gündemine geldiği bildirildi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Okumalısınız

spot_img