Ana SayfaEkonomiEmekli ve Memurların Gözü Enflasyon Oranında

Emekli ve Memurların Gözü Enflasyon Oranında

Emekli ve memurlar, yarın açıklanacak haziran ayı enflasyon oranını bekliyor. Enflasyon oranı maaş zamlarını belirleyecek.

SSK ve Bağkur emeklileri ile memur ve memur emeklileri, TÜİK’in yarın açıklayacağı haziran ayı enflasyon oranını merakla bekliyor. Kök ücreti 10 bin liranın altında kalan yaklaşık 3,7 milyon emekli için açıklanacak enflasyon oranı maaşlarına ya hiç ya da çok az yansıyacak.

Enflasyon Oranı Beklentisi

TÜİK, geçtiğimiz beş ay için toplam enflasyon oranını yüzde 22.72 olarak açıklamıştı. Piyasa beklentileri, haziran ayında enflasyonun yaklaşık yüzde 3 gerçekleşeceği yönünde. Bu tahmin gerçekleşirse, ilk altı aylık TÜFE yüzde 26.40 olacak.

kurSSK ve Bağkur Emeklilerinin Durumu

Yasa gereği, SSK ve Bağkur emeklileri yüzde 26.40 oranında enflasyon farkı alacaklar. Ancak kök ücreti 10 bin liranın altında olan yaklaşık 3.7 milyon SSK ve Bağkur emeklisi, zamdan tam olarak faydalanamayacak. Örneğin, kök maaşı 8 bin lira olan bir SSK emeklisi, yüzde 26.40 zamla maaşını 10 bin 112 liraya çıkaracak. Ancak, kök ücreti 7 bin 500 lira olan bir emekli, zamla 9 bin 480 liraya çıkacak maaşını 10 bin liraya tamamlayacak.

emekli promosyonKök Ücret Sorunu

31 Mart yerel seçimleri öncesinde iktidar, SSK ve Bağkur emeklilerinin maaşlarını 10 bin liraya çıkarmıştı. Ancak bu artış Hazine tarafından karşılandığı için kök ücrete yansımadı. Bu nedenle, kök ücretleri düşük olan emekliler için açıklanacak enflasyon oranı bir anlam ifade etmeyecek.

15 bNgCMemur ve Memur Emeklilerinin Durumu

Memur ve memur emeklilerine zam, yetkili sendikanın imzaladığı toplu sözleşme hükümlerine göre yapılacak. İlk altı ay için yüzde 15 artış verildiği için ikinci altı ay için enflasyon farkı belirlenecek. Haziran ayı enflasyonu yüzde 3 olarak açıklanırsa, memur ve memur emeklilerine yüzde 20.90 oranında enflasyon farkı yansıtılacak. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, bu oranlara herhangi bir “refah payı” eklenmeyeceğini açıkladı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Okumalısınız

spot_img